Poslední číslo časopisu DĚTI SVOBODY – 1.ročník – 1919

Úplně poslední číslo časopisu DĚTI SVOBODY z roku 1919 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval TomS. Moc děkujeme!

V podtitulu časopisu můžeme číst: List věnovaný junácké výchově mládeže československé. Za redakční kruh odpovídá Miloš Seifert. Redakce: Beroun, Městské hora. Administrace: Beroun, Havlíčkova čís. 178.  Vychází nejméně 15 krát do roka. – Jednotlivá čísla 60 hal.

TomS k časopisu poslal i tento text:  Vyšlo pouhých 5 čísel. V roce 1919 časopis PSOHLAVEC (časopis Junácké obce Psohlavců) nahradil časopis DĚTI SVOBODY, s podtitulem List věnovaný junácké výchově mládeže, který vydávali středoškolští profesoři Bořivoj Müller a Miloš Seifert. Časopis měl profesionální úroveň a byl vytištěn ofsetem tiskárnou Josef Šefl (dříve St. Šellenberg) v Berouně. Vyšlo však pouze 5 čísel, neboť DĚTI SVOBODY poté nakrátko vstoupili do Svazu skautů a jejich oficiálním spolkovým časopisem se stal JUNÁK. Barevnou obálku akademického malíře Joži Tříšky má až třetí číslo časopisu.

Časopis obsahuje mnoho původních woodcrafterských článků Miloše Seiferta – Vojvody i překlady povídek Setona a Whitea. Celkový ráz časopisu jednoznačně určují Seifert a Maixner, kteří směřovali organizaci k poznávání slovanské historie a lesní moudrosti.

Mimo častých překladů Američana Ernesta Thompsona Setona, tiskly DĚTI SVOBODY i překlad Rusa Lva Nikolajeviče Tolstého:

Redakce DĚTI SVOBODY samozřejmě sledovala soudobý tisk a reagovala na poznámku o své existenci v časopise MLADÝ REPUBLIKÁN:

„Mladý republikán“, noviny pro mládež, překvapily nás svou poznámkou, že „Děti Svobody“ vznikly napodobením jich. Nemůže být hloupější věty, ježto náš časopis nejsou noviny, ale časopis pro junáckou výchovu, takže zpravodaj v „Ml. r.“ asi jej ani nepřelistoval.  Za druhé nemohli jsme vzít si myšlenku od nich, neboť naše 1. číslo vyšlo 10. ledna a jejich 27. února! Takové lži jsou v časopise, jejž vydává školní inspektor. Ostatně p. Peška dobře nám odhalilo již „České Slovo“.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu DĚTI SVOBODY z roku 1919, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu DĚTI SVOBODY – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *