Poprve v archivu: JUPÍÍÍK – 1.ročník – 1990

Dnešní číslo časopisu JUPÍÍÍK pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval jako svůj „vstupní časopis“ Jang – moc děkujeme za „nový“ titul v našem společném archivu !

Tiráž slovenského komiksového časopisu uvádí: Jupííík – komiksy pre dievčatá a chlapcov. Autori textov © J. Bartoš, P. Bratský, V. Kubal, J. Štěpánek. Autori kresieb © P. Bratský, V. Hudák, Ľ. Juhás, V. Kubal, J. Pergler, J. Štěpánek, T. Žitňanová. Zodpovedná redaktorka M. Gondová. Výtvarná a technická redaktorkaT. Tarhaničová. Vydalo Východoslovenské vydavateľstvo Košice roku 1990. Vytlačili Východoslovenské tlačiarne, š. p., Košice.

Rozsah časopisu JUPÍÍK byl 36 stran. Stál 10 Kčs. Dnes se dá časopis na aukčních portálech dá pořídit za desetináseobek 🙂

jupiiik_1-rocnik_1990_cislo_01_sen

V České republice v době prvního čísla JUPÍÍÍKa už rok vycházel obdobně koncipovaný komiksový časopis KOMETA do kterého přispíval i Honza Štěpánek, který se v prvním čísle časopisu JUPÍÍÍK presentoval autorským komiksem SEN.

V úvodníku prvního čísla šéfredaktorka M.Gondová píše:

Ahoj, priatelia! Ja som Jupííík a som váš nový kamarát. Spolu so mnou objavíte prekvapenia, ktoré pre vás ukrývam v tomto novom časopise. Prinášam vám zábavu, humor aj dobrodružstvo. A keď sa vám už napínavých príbehov bude zdať príliš veľa, oddýchnete si pri hádankách, hrách a vtipoch.
Som tu preto, aby som vám splnil každé želanie!
Najprv sa stretnete s deťmi z jedného pražského sídliska, ktoré založili partiu „Bratstvo patentného kľúča“. Práve sa zoznámili so svojím novým kamarátom a spolu zažijú mnohé nevšedné príhody.
Iste máte mnohí z vás radi romantiku príbehov z Divokého západu a obdivujete odvahu, čestnosť a spravodlivosť hrdinov kníh Karla Maya. Tentoraz sa dostaneme do drsnej prírody Texasu, kde budeme prežívať nejedno dobrodružstvo pri odhalení tajomného ducha púšte Liana Estacada. Milovníci fantastických príbehov si prídu na svoje pri objavení záhad podmorských labyrintov a v príbehu Sen sa spolu s hlavným hrdinom Pavlom pokúsia odpovedať na otázku: Existujú naozaj Ufoni?
Toto všetko a ešte ďalšie prekvapenia nájdete na nasledujúcich stranách. Skrátka, so mnou sa nudiť nebudete!
Komiks Jupí í ík – to sú kreslené seriály, ktoré vám spríjemnia voľný čas! Jupííí! Do toho!

jupiiik_1-rocnik_1990_cislo_01_bratstvo_patentneho_kluca

Zdá se, že JUPÍÍÍK neměl dlouhou existenci – zatím jsem dohledal, že byly určitě vydány alespoň 2 čísla. V archivu máme jen dnes archivované 1.číslo –  třeba se díky návštěvníkům tohoto webu brzy podaří archiv JUPÍÍKa zkompletovat : -)

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu JUPÍÍÍK v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu JUPÍÍÍK – kliknutím na náhled strany:

jupiiik_1-rocnik_1990_cislo_01

2 Responses to Poprve v archivu: JUPÍÍÍK – 1.ročník – 1990

  1. chrz napsal:

    Ahoj,
    mně se podařilo dohledat, i podle knihy Dějiny československého komiksu 20. století, že bylA vydánA právě 2 čísla. Jedno žluté z r. 1990 a jedno červené, č. 2, z roku 1991 (to za 14 Kčs). Seriály tak nemají dokončení („pokračovanie nabudúce“), ale Bratrstvo patentního klíče vyšlo v roce 1993 ve Vlastě v češtině. Ke zkompletování: k nalezení na webu je…

  2. Dazul napsal:

    Včera dorazilo do archivu 2.číslo (červené)- připravuju k archivaci na 28.9.2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *