PIONÝRSKÉ NOVINY z roku 1968 – historicky posledné číslo

V dnešnom príspevku sa budeme venovať zásielke časopisu PIONÝRSKÉ NOVINY z roku 1968, ktoré nám zaslal Libor, ako svoje vstupné číslo. Ďakujeme krásne!

Liborom zaslané číslo ma potešilo hneď 2x. V prvom rade za to, že je to druhý výtlačok novín, ktorý môžem umiestniť do archívu a aj to, že ide o ich historicky posledné číslo.

Na SDČ mali kompletné PIONÝRSKÉ NOVINY premiéru 18.11.2018. Veľmi zaujímavé na tomto čísle prerod novín do titulu SEDMIČKA!

„Dne 25. dubna 1968 vyšlo poslední číslo Pionýrských novin s velkou upoutávkou na Sedmičku na titulní straně. V roce 1968 nahradil Pionýrské noviny týdeník Sedmička, později Sedmička pionýrů.“

Ako to vysvetľuje redakcia?:

„Příště dostanete své noviny v nové podobě, jak jsme se s vámi dohodli. Abyste je poznali na první pohled mezi ostatními, podívejte se na spodní polovinu této stránky. Už jste to udělali? Dobře.
A teď si pojďte chvíli o té novotě povídat. Nové noviny budou mít menší formát. Téměř poloviční. Ale zato dvojnásobný rozsah, místo dosavadních osmi budou mít šestnáct stran. Za stejnou cenu. Tedy ošizeni nebudete.
Proč tahle změna. Průzkum mínění mladých čtenářů jasně ukázal, že dosavadní formát většině, vadí, že z nejrůznějších důvodů žádají noviny menší.
Stejně tomu bylo i s názvem. Jenže tady už to bylo těžší. Radili jsme se s vámi, radili jsme se na všech stranách. A pak jsme vybírali asi ze 150 návrhů a hlasovali — demokraticky. Vyhrála to „Sedmička“.
Řekli jsme si, že je to pro noviny docela praktické jméno a za chvíli se nám začalo líbit. Připadalo nám veselé. Čtenáři nám psali, že jsme zvolili správně. Tak tedy vyplujeme pod vlajkou „Sedmičky“.
Ještě několik slov k obsahu. Od října minulého roku jsme začali z novin, které byly spíše věstníkem pionýrské organizace, vytvářet noviny, v nichž by si čtenáři početli, kde by se něco dověděli, zasmáli se. Chválili jste si tyto změny. Letošní rok začal velkou obrodou našeho života. Je to úžasná věc. Samozřejmě, že se týká i vás. Jsme přesvědčeni, že budete mít časem lepší školu, že budete mít možnost lépe užívat volného času, zkrátka, že to poznáte sami na sobě.
Chceme v souladu s těmito změnami dělat pro vás i lepší noviny. Pestřejší, zajímavější, veselejší. Až je dostanete za týden do ruky, napište nám. A budou-li se vám líbit, nabídněte svým kamarádům, ať si je taky předplatí. Tak Ahoj a ať žije „Sedmička“.

Jan Ryska

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝRSKÉ NOVINY z roku 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝRSKÉ NOVINY – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: libor)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝRSKÉ NOVINY zde >>>

One Response to PIONÝRSKÉ NOVINY z roku 1968 – historicky posledné číslo

  1. Pionyrske noviny napsal:

    Zdravím,vlastním několik výtisků těchto novin,má o někdo zájem?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *