PIONÝR – Zábavný měsíčník pro mládež – „téměř“ kompletní 34.ročník (1986-87)

Děkuji  přítele Nemovi za doplnění chybějících čísel i stránek. 12 číslo časopisu je pouze černobílé.

Také není moc upravené. Věřím, že se najde některý člen naší party, a Pionýra „zabarví“. Jinak všechna ostatní čísla z ročníků 35, 36 a 37, kdy už v polovině ročníku byl Pionýr přejmenovaný na Filipa, díky Nemovi, už mám kompletní.  Více o časopise si přečtete :

https://www.detske-casopisy.cz/pionyr-25-rocnik-1977-78-k/ a v archivu knihovny.

Redakce pracovala nadále pod vedením Vladimíra Klevise.

Celoroční povídka Školník Kulda je jednička od Jiřího Kahouna (12. března 1942 Praha12. května 2017) českého spisovatele, autora mnoha knížek pro děti. Po maturitě na Střední průmyslové škole pro umělecké zpracování kovů a kamenů v Turnově a vojenské službě prošel řadou zaměstnání: byl traktoristou, aranžérem, kameníkem, výtvarníkem, pálil dřevěné uhlí, pracoval jako stavební dělník i technický redaktor. Obrázky beze slov uveřejňoval v různých novinách a časopisech: Ahoj, Československý loutkář, Československá fotografie, Dikobraz, Květy, Mateřídouška, Mladá fronta DNES, Obrana lidu, Pionýr, Repertoár malé scény, Rudé právo, Svobodné slovo, Týdeník Československé televize, Vlasta, Voják. Podílel se na společných výstavách berounských výtvarníků a měl několik výstav samostatných. Město Beroun vydalo reprodukce jeho kreseb jako pohlednice, ilustroval dvě své knihy.

Podle jeho námětů a scénářů byly natočeny televizní večerníčkové seriály: první řada Příhod včelích medvídků (1–13, režie Libuše Koutná, 1984; k prvním sedmi dílům napsal s Jaroslavem Vidlařem scénář) a sedm dílů Toronto Tom, kocour z Ameriky (scénář a režie Marie Satrapová, 1999; k dalším šesti dílům napsal předlohu a s Marií Satrapovou i scénář). Příhody včelích medvídků vyšly i na zvukových nosičích (1998). V Krátkém filmu Praha natočila Šarlota Zahrádková-Filcíková podle pohádek z knihy Pískací kornoutek animované filmy, např. Had je mašinka (1986), Hroší maminka je tatínek (1989). (wikipedie)

Na posledních dvou stránkách v tomto ročníku se dočtete, že šaty dělají člověka. Viktorie Košnarová, která tento seriál připravuje, píše: Málo platné, šaty opravdu dělají člověka. Náš několik tisíckrát pra pradědeček sice původně chodil nahý, i jeho družka chodila nahatá, ale protože se chtěli jeden druhému líbit a protože jim bylo někdy horko a někdy zase zima, začali svou nahotu všelijak přikrývat a zdobit. Na světě se objevila osudná otázka: Co na sebe? Doufáme, že vám, kteří jste už odrostli časům, kdy jste na sebe ráno naházeli to, co vám maminka večer připravila, naše poučné a snad i zábavné čtení pomůže tuto otázku řešit. A nejen otázku Co na sebe, ale i otázky další — třeba – Proč zrovna tohle? Jak to dělali lidé dřív?   A  co mám dělat s těma  vlasama?  Protože budeme postupovat od hlavy k patě, začneme účesem. Aby bylo zaručeno, že si nevymýšlíme, požádali jsme o radu a odborný komentář historičku umění, dr. Ludmilu Kybalovou, Csc. Ludmila Hartmannová, rozená Kybalová (9. června 1929 Praha23. července 2012 Ptáčov), byla česká historička umění, pedagožka na Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze a na Divadelní fakultě Akademie Múzických umění, specializující se zejména na oblast textilu.

Také v tomto ročníku  jsou přepsány televizní seriály  do povídek. Pokračuje seriál z minulého ročníku  Safari, podle televizního seriálu, který natáčel režisér Radim Cvrček, píše  V. P. Borovička. Druhou povídkou je převyprávěný seriál i film Chobotnice z druhého patra režiséra Jindřicha Poláka. Příběh dvou barevných chobotniček převypráví Ota Hofman.  Seriál je dokončen  až v příštím, 35. ročníku.

Jako u jiných ročníků  nechybí v každém čísle minimálně jedna povídka.

A  pokračují stálé rubriky. Detektivní kancelář Josefa Dvořáka, soutěž 2x do černého, Pionýrská klubovna a Vizitka dobré pionýrské práce, Tajná schránka, Ze světové literatury, Stránky Pantonu, Supraphonu a Opusu, My se ptáme, vy odpovídáte a další zavedené rubriky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z roku 1986-87, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: Nemo, darmo)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *