PIONÝR číslo 6 z roku 1956

PIONÝR – zábavný a populárně naučný měsíčník pro mládež. S takovýmto podtitulem vycházel PIONÝR v letech 1953-1958.  Vydavatelem časopisu byl Ústřední výbor ČSM. Šéfredaktorem byl i při 3.ročníku (1956) Jiří Havel – na této pozici působil až do roku 1971, kdy byl odvolán z funkce šéfredaktora a také vyškrtnut ze Svazu spisovatelů (rehabilitace se dočkal až po roce 1989).

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ  ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989): „Časopis PIONÝR byl všeobecně zaměřeným periodikem pro čtenáře staršího školního věku (přibližně od 5. do 8. třídy základní školy). Vyplnil mezeru vzniklou po zániku časopisu VPŘED PIONÝŘI. Přes svůj název byl titul od počátku o něco méně politicky agitační než jiná dobová periodika (byť organizoval např. soutěže O nejlepší pionýrskou družinu a podobně). Byl nejprve především beletristický, bohatě ilustrovaný, vytvářel „protiváhu zpravodajsky a instruktážně zaměřeným PIONÝRSKÝM NOVINÁM“.

Ze 3.ročníku je v archivu zatím jen číslo 6 – z června 1956. Snad se tu brzy objeví i další čísla, aby byl tento ročník kompletní 🙂

Na 4.straně přiloženého čísla je uveřejněna báseň „Pilný s poctivý“, kterou pro časopis PIONÝR napsal tehdy čtyřiadvacetiletý Miloslav Švandrlík – to už měl za sebou neúspěšné studium DAMU i úspěšnou službu u Technických praporů.

pionyr_3.rocnik_cislo_6_svandrlik

Zmiňuji se o tom i z toho důvodu, že o dvanáct let později vycházely v časopise PIONÝR od Miloslava Švadrlíka na pokračování „Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka“ – už se stejně nezaměnitelnými ilustracemi Jiřího Wintera Neprakty.

Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný uživatel tohoto webu) všechny strany tohoto čísla časopisu PIONÝR uložené do jednoho souboru PDF. V tomto souboru lze i relativně spolehlivě vyhledávat dle textu:

TITULKA

 

 

2 Responses to PIONÝR číslo 6 z roku 1956

  1. Kristina Kollárova napsal:

    Hledam časopisy
    Pionyr r.1956

    • Filip Rahman napsal:

      Zdravim Vás, prodavam svazane casopisy Pionyr 1956.Pokud byste o ne mela zajem, budu rad, kdyz se ozvete. Diky za Vas čas, Filip Rahman 604339354

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *