PIONÝR číslo 12 – 6.ročník – 1959

PIONÝRČASOPIS VŠECH CHLAPCŮ A DĚVČAT – s takovým podtitulem vycházel 6.ročník PIONÝRA. V tiráži byla nahražena věta „zábavný a populárně naučný měsíčník pro mládež“ (s takovýmto podtitulem vycházel PIONÝR v letech 1953-1958)  zkrácenou větou „zábavný měsíčník pro mládež„.

Šéfredaktorem byl i v 6.ročníku (1959) Jiří Havel – na této pozici působil až do roku 1971, kdy byl v rámci normalizačních akcí odvolán z funkce a také vyškrtnut ze Svazu spisovatelů.

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989).  „V prvních ročnících měl časopis částečně ideologický obsah, tiskl sovětskou beletrii, agitační články apod., už v polovině 50.let se ale situace měnila (už v roce 1955 např. časopis tiskl vybrané texty Jaroslava Foglara). V 60.letech se z PIONÝRA stal moderní, zábavný a pestrý časopis pro starší děti. “

Olga Bezděková a Milan Krejčí – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – zmiňují, že kreslený seriál PLACID A MUZO vycházel v časopise ABC. Dovoluji si tuto informaci doplnit. Kreslený seriál vycházel nejenom v ABC. V dnes archivovaném čísle PIONÝRA na 21.straně je otištěn jejich příběh s vánočním stromečkem.

PM

Komické příhody medvěda Placida a lišáka Muza byly prvně otištěny v roce 1946 ve francouzkém komiksovém týdeníku VAILLANT (založen 1945). Odtud byly převzaty k otištění do českého časopisu PIONÝR. Později vycházel PLACID A MUZO i v jiném týdeníku – PIF GADET (založen 1969).

Za dnešní archivované číslo na www.detske-casopisy.cz vděčíme Jiřímu K. Díky!

Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný uživatel tohoto webu) celé číslo časopisu PIONÝR uložené do jednoho souboru PDF:

PIONYR_6.rocnik_(1959)_cislo_12

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *