PIONÝR – 25.ročník – 1977-78 – čísla 4 a 5

Další dvě archivovaná čísla časopisu PIONÝR z roku 1977-78 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiří Š. – moc děkujeme!

Časopis PIONÝR začal vycházet v roce 1953.  Šéfredaktorem byl až do roku 1971 Jiří Havel – pak byl odvolán z funkce šéfredaktora a také vyškrtnut ze Svazu spisovatelů (rehabilitace se dočkal až po roce 1989). Ve 25.ročníku (1977-78)  šéfredaktoroval časopisu PIONÝR jiný spisovatel – Vojtěch Steklač  (*1945  +2021) Wikipedia: „Literární činnost začal již během studia na vysoké škole v 19 letech. Roku 1969 se stal redaktorem časopisu OHNÍČEK a pak PIONÝR. V časopise PIONÝR pracoval deset let a brzy se stal jeho šéfredaktorem. V roce 1989 byl několik měsíců šéfredaktorem časopisu FILIP“.

Časopis PIONÝR i ve svém 25.ročníku pokračoval v tisku na netypický „čtvercový“ formát, který jej mezi tehdejšími dětskými časopisy odlišoval na první pohled. Vycházel v rozsahu 48 stran. V tiráži je uvedeno: Zábavný měsíčník pro mládež. Vydává česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. Šéfredaktor Vojtěch Steklač. Zástupce šéfredaktora Přemysl Veverka. Redakce Svatopluk Hrnčíř, Marie Vrbová, Viktorie Klásková. Grafická úprava Karel Franta. Typografie Karel Vilgus. Tiskne Svoboda, graf, závody, n. p., závod 5 Malešice. Cena výtisku 2 Kčs. Rozšiřuje PNS. Informace o předplatném podá a objednávky přijímá každá pošta i doručovatel. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS. ústřední expedice tisku, Jindřišská 14, Praha 1. © Mladá fronta 1977,  Adresa: Redakce Pionýr, Francouzská 106, 101 00 Praha 10-Vršovice Telefon 742003″

Jak bývalo obvyklé, šéfredaktor časopisu měl výsadu, že mohl v jím řízeném titulu publikovat svou tvorbu. Nejinak to bylo i v PIONÝRU : -) V rozhovoru pro ČRo povídal někdejší šéfredaktor PIONÝRA: Byl jsem členem Foglarova oddílu, ale Foglar mě vyhodil,“ vzpomínal v Toboganu. „Uklouzlo mi tehdy pár neslušných slovíček,“ doplnil spisovatel Boříkových lapálií a zároveň přiznal, že postavu Boříka napsal jako protiklad k Mirku Dušínovi.”

Oblíbenou dvoustranou byl jakýsi “fotokomiks” –  seznámení s novým filmem, který se v tu dobu dal shlédnout v československých kinech. Stručný děj filmu byl odvyprávěn popisky pod fotografiemi:

Ve předchozím ročníku PIONÝRA nakreslil všechny titulní strany Jaroslav Malák (*1928  +2012). Ve 25. ročníku kreslil na poslední stránce komiks BERTÍK & MAX + ilustrace k jejich příběhům na předposlední stránce:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z roku 1977-78, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *