PIONÝR – 21.ročník -1973-74

Číslo časopisu PIONÝR  z roku 1973 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Martin V. Veliké díky!

V titáži časopisu můžeme číst: PIONÝR. Zábavný měsíčník pro mládež — Vydává Česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě — Séfredaktor Vojtěch Steklač — Redaktoři: Z. Havlíčková, S. Hrnčíř, M. Chmelařová, A. Jelínek, L. Jirotková — Grafická úprava K. Franta — Tiskne Svoboda, graf. závody, n. p., závod 1, Praha 5-Smíchov, S. M. Kirova 43 — Cena výtisku 2 Kčs — Rozšiřuje PNS — Informace o předplatném podá a objednávky přijímá každá pošta i doručovatel. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS — ústřední expedice tisku, Jindřišská 14, Praha 1 — Mladá fronta 1973 — Adresa: Redakce PIONÝR, V Horní Stromce 8, 13107 Praha 3-Vinohrady, telefon 7302 77, Toto číslo vyšlo 8. záři 1973″

Olga Bezděková  ve své knize PO STOPACH KRESLENYCH SERIÁLŮ – I. DÍL na straně 210 píše:

„Z oblastí řeckých bájí a pověstí čerpá fantastický seriál GORGONY (Milík Tichý, Miloš Novák, 1973-74, 6x), představený čtenářům výkladem o Perseovi, hrdinovi, kterému je předpovězeno, že zabije svého děda, krále. Časová rovina seriálu se simultánně prolíná s dalekou budoucností roku 4321, kdy diváci sledují minulost na televizní obrazovce. Hororově působí tzv. storucí, kteří každého, na koho pohlednou, promění v sochu ze soli a kamení. Seriál obsahuje prvky jako chronoplán-časolet, což je jiskřivá koule, přístroj, kterým se da proniknout do minulosti (ovšem jen za určitých okolností), atp. Zajímavý námět, oslabený nepřehledností kresby a často nečitelným textem v bublinkách, doplatil i na špatnou tiskovou kvalitu.“

Velkou devizou časopisu PIONÝR bylo, že i ve 21. ročníku do něj přispíval svými obrázky Zdeněk Burian –  v každém čísle byla minimálně jedna kresba – celkem 21 ilustrací.

Olga Bezděková  ve své knize PO STOPACH KRESLENYCH SERIÁLŮ – I. DÍL na stranách 204-205 píše:

„Po dva ročníky vyplnil zadní stránku obálky zábavný seriál Švandrlíka a Neprakty BUF A LORA (1973- 75). Barevné obrázky nestejné velikosti jsou doplněny bublinkami s textem psaným tiskacími písmeny. Stránka skýtá pohled na dva hrdiny, jezevčíka a papouška, nevšední dvojici. Oba jsou zvláštní tím, že mluví.
Utečou spolu z domova a prožívají nejrůznější zážitky – vlétnou do bytu a telefonicky zalarmují policisty, že je tam zloděj, na ukradeném vánočním stromku překousnou provázek, kterým je přichycen k zahrádce na autě. Ale nekonají jenom dobré skutky, potřebují také jíst, a tak kradou. Nakonec je sama Lora ukradena, ale mamince vyklopí vše, co syn provedl. Při lyžování v zimě se nakonec Lora vznese a Buf ji nestačí, při plavání zase vyniká Buf atp. U takové dvojice není o zábavu nouze. Aby nemuseli na zimu do zoo, kde by se Buf mohl stát potravou hadů, dělají raději dědečkovi program místo televize.
Seriál v dobrodružstvích vyčerpal celou řadu vtipných nápadů a oživil časopis.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR v letech 1973-74, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla PIONÝR  zde >>>

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *