PEVNOST POD LEDEM

Kreslený seriál Pevnost pod ledem je dobově zatížený vědeckofantastický příběh scénáristy Karla Friedricha (*1930) a výtvarníka Teodora Rotrekla (*1923 †2004) proslulého ilustracemi k vědeckofantastickým románům. Jako předloha autorům posloužil román sovětského spisovatele Grigorije Nikitiče Grebněva z roku 1938 (s českým vydáním v roce 1946).

Tento socialistický komiks vycházel na přelomu padesátých a šedesátých let dvacátého století v té době mladém časopisu ABC, a to na jeho zadní straně (tedy rodícím se tradičním místě pro uveřejňování kreslených příběhů v tomto periodiku). Seriál vycházel konkrétně ve 3. ročníku (1959, 11 a 12 číslo) a 4. ročníku (1960, do 12 dílu, celkově 14x). Jeho forma je velmi netradiční, kombinující statické a v různých ořezech kombinované obrázky, bez klasických komiksových bublin pouze s bloky nebo proužky textu. V celkovém dojmu působí jako koláž, ve které nechybí ani průřezy arktickou vědeckou stanicí nebo titulní pevností pod ledem.

O formální podobě se krom dalších informací zmiňuje první díl publikace Encyklopedie komiksu v Československu 1945-1989 (Ládek, Pavelka, 2010, s. 30):

“Tento komiks se řadí do okruhu děl, které u pravověrných příznivců tohoto žánru nebudou splňovat klasické komiksové požadavky: Rotrekl příběh zpracoval netradičně – stránce v některých případech dominuje jeden velký obrázek, doplněný několika epizodními, v jednom případě je přidáno je záhlaví a text připomínající čtenáři předchozí události. Děj a tedy i směr čtení několikrát naznačují šipky, aby čtenář neztratil orientaci.”

Povahu tohoto propagandistického komiksu velmi dobře definuje publikace Dějiny československého komiksu (Prokůpek, Kořínek, Foret, Jareš, 2015, s. 380):

“Příběh (…) je zasazen do roku 2071, kdy už komunismus přesvědčivě zvítězil na celé zemi. Chlapec Jura, hlavní hrdina komiksu, se během návštěvy arktické vědecké stanice nešťastnou náhodou dostane do rukou posledních přeživších kapitalistů, kteří v podzemí vězní tisíce otroků. Vše však samozřejmě dobře dopadne a poslední relikt skomírajícího buržoazního světa je úspěšně zlikvidován. Dobově konvenční příběh je oživen Rotreklovým neortodoxním přístupem, propojujícím omezenou znalost komiksové formy s výtvarným citem a ochotou experimentovat. Jednotlivé strany kreslíř rozbil do různě velkých panelů, obyčejně lichoběžníkových tvarů, a místo bublin používal dlouhé proužky textů připomínající středověké “mluvící pásky”, anebo ještě spíše výstupy z telegrafního aparátu.”

Výtvarník Teodor Rotrekl proslul, jak bylo zmíněno, ilustracemi k mnoha vědeckofantastickým příběhům, v padesátých letech to byly  romány Stanislava Lema (Astronauti, K mrakům Magellanovým) nebo Františka Běhounka (Akce L, Robinzoni vesmíru) jako vůbec první autorovy práce a v letech devadesátých nechyběla ani 2061: Třetí vesmírná odysea Arthura C. Clarka či trilogie J. M. Trosky Kapitán Nemo a Zápas s nebem. Celkově bychom nalezli desítky titulů se stovkami ilustrací včetně několika titulních stránek českých i zahraničních sci-fi periodik.

Zajímavostí seriálu Pevnost pod ledem je chybně uvedené autorovo jméno v 7. díle (5. číslo 4. ročníku ABC), kde je uveden jako T. Rothrekl.


Kreslený seriál Pevnost pod ledem na serveru www.detske-casopisy.cz:

Ke stažení

Možnost stáhnout si do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks z ABC máš pouze jako registrovaný uživatel tohoto webu


Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu:

V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC:


 

One Response to PEVNOST POD LEDEM

  1. pevnost pod ledem napsal:

    Rád bych si přečetl tento serál z ABC MÉHO MLÁDÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *