Osm čísel časopisu MATEŘÍDOUŠKA – 15.ročník – 1959

Olga Bezděková píše: „Jakýmsi mezistupněm mezi poválečnými časopisy, které navazovaly na tradice titulů z první republiky, a nově vzniklými časopisy je Mateřídouška, časopis pro nejmenší čtenáře, jediný časopis, který vychází nepřetržitě už od roku 1945. Během let se vyvíjela jak po stránce obsahové, tak i formální. Několikrát změnila formát, rozsah stran i periodicitu a v jejím vedeni se vystřídala řada osobností, například F. Hrubín, M. Holas. B. Mencák, J. Průša, J. V. Svoboda, Z. Adla, P. Černý, E. Vavruška, E. Knotová. Časopis nejdříve vycházel ve vydavatelslví Práce, později v nakladatelslvf SNDK a posléze ve vydavatelství Mladá fronta.“

MATEŘÍDOUŠKA měla v roce 1959 podtitul „časopis pro nejmenší čtenáře„. Vycházela od ledna (1.číslo) do prosince (12.číslo). Šéfredaktorem byl Jiří V. Svoboda jeho redakční kruh tvořili J. Alda, J. Binek, V. Chmelíř, L. Jirotková, O. Kryštofek,  Z. K. Slabý a O. Syrovátka. MATEŘÍDOUŠKU vydával ÚV ČSM v Mladé frontě. Jedno číslo stálo 60 haléřů (0,6 Kčs).

materidouska_15.rocnik_cislo_12_komiks

Olga Bezděková  – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL, strana 149:“V 15. ročníku probíhají dva seriály. Prvním z nich je Baculka a Kubík (Miloš Nesvadba, 1959, 8x) umístěný na osvědčené zadní stránce obálky. Obrázky tentokrát nejsou doprovázené textem; jde o formu kresleného seriálu, kdy je děj nesen samotnými obrázky. Obvyklé příhody seriálů s dětskou tematikou: jednou děti sáňkují, podruhé je zastihneme na senoseči, jindy pomáhají mamince doma apod.

materidouska_15.rocnik_cislo_3_Alfik_a_Betka_komiks

Druhý seriál Alfík a Bětka – atomíci (1959, 8x) kreslí opět M. Nesvadba na námět L. Štíplové. Obrázky umístěné na zadní straně obálky jsou sice beze slov, ale před každé jednotlivé pokračováni je vsunuto shrnutí děje z předchozího čísla. Někdy je i v posledním políčku otištěn doprovodný vysvětlující text: Po dlouholeté práci se podařilo dvěma pánům profesorům, ve stejné chvíli, uvolnil atom. Ale dlouho se neradovali. Teď teprve poznali, jakou mají atomy sílu. Ať je zadržovali jak chtěli, atomík Alfík a atomulka Bětka jim utekli a vydali se do světa. Při svém putování se atomíci dostali až k Jirkovi,  zůstávají u něho a pomáhají mu s domácími pracemi. Ale Jirka zpohodlní a atomíkům poroučí, co mají dělat. Alfík ale rozhodl, že mu sloužil nebudou. Vydávají se opět do světa, letadlem se dostávají až do Afriky. Tam pomáhají všude, kde je jejich pomoci zapatřebí. Zatoulají se k eskymákům a pak jedou na Saharu, kde je zastihne telegram z Československa: Ihned se vraťte zpět domů. Slavnostní vypouštění první rakety do vesmíru.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání 15.ročníku MATEŘÍDOUŠKY v roce 1959, prosím, napiš do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA – kliknutím na náhled strany:

MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_01 MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_02 MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_03 MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_06 MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_07 MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_10 MATERIDOUSKA_15.rocnik_1959_cislo_12

 

 

One Response to Osm čísel časopisu MATEŘÍDOUŠKA – 15.ročník – 1959

  1. Jan Stupka napsal:

    Dobry den, nasel jsem v praci vazany tisk celeho rocniku casopisu Materidouska a roly 1959. Co a tim:-) ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *