NAZDAR – 2.ročník – 1947

Dnes archivované číslo časopisu NAZDAR z roku 1947 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Dodýš. Veliký dík!

Dodýš spolu s časopisem poslal i zprávu: „Časopis NAZDAR vydávala Československá obec sokolská pro své dorostence a dorostenky v krátkém poválečném období let 1946-1948. Z tiráže čísla 7 z 1. dubna 1947 se dozvídáme, že časopis řídil redaktor Svatopluk Smutný. Časopis vycházel v Praze jako čtrnáctideník. Přinášel především poučené články zaměřené na tělesnou výchovu dorostu. Obsahoval též stránku s výtvory čtenářů nazvanou Piš! Kresli! Fotografuj! Občas se vyskytl text ve slovenštině.“

Organizace SOKOL je starší než JUNÁK a i když jsou oba spolky jinak zaměřeny, mají leccos společného (například sokolský pozdrav „nazdar“ převzali i Junáci) a pro cílovou skupinu dětí a mládeže byli v poválečném období v podstatě konkurenti. Redakce časopisů obou organizací se pochopitelně snažili tuto „nevraživost“ tlumit a vysvětlovat, že děti mohou býti sokoly i junáky zároveň.

Redakce NAZDAR publikovala články, které poutavým způsobem a za bohatého fotografického doprovodu seznamovaly čtenáře s nejrůznějšími sportovními aktivitami.

Doprovodné fotografie v časopise byly na velmi dobré úrovni. Na poslední straně byla jedna celostránková, emotivněji laděná, doplněná poesií.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu NAZDAR z roku 1947, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu NAZDAR – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla NAZDAR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *