NAŠE RODINA – časopis pro tři generace – STRÁNKA PRO DĚTI – 1978-1980 a 1987-1993

První ročníky těchto stránek byly zveřejněny na stránce

https://www.detske-casopisy.cz/nase-rodina-casopis-pro-tri-generace-stranka-pro-deti-1969-1977/

Více se o časopisu můžete dočíst na  https://www.detske-casopisy.cz/nase-rodina-3-rocnik-1970/

Dnes  dávám na web další ročníky STRÁNKY PRO DĚTI a to z roků 1978 až 1980 a 1987 až 1993. Bohužel další ročníky, včetně scházejících čísel nemám. Snad se zveřejněním dalších ročníků STRÁNEK PRO DĚTI někdo pomůže. Časopis vychází dodnes.

Nadále pokračovala redakce k publikováním kreslených seriálů. Jaroslava Bičovská kreslila seriál o Skřítkovi Lerkovi, jak se seznámil s klukem Mirkem, jak se ocitli v pravěku, jak pobývali na planetě nepořádku a nakonec spolu strávili prázdniny a také O rodince vodníka Pentličky. Nechyběl ani František Roleček  s Krtkem Martínkem a Malým dějepisem. A byly tady i další seriály – O pejskovi Puňtovi, o Lukáši a delfínu Filipovi a další. V roce  1990 vycházel celostránkový komiks  Nový ostrov pokladů. Byl přeložený z polštiny. Autorem byl asi J.Wybblewski a kreslil M.Stecewitz (nevím jistě). Komiks měl 34 pokračování.

Zajímavým počinem bylo zveřejnění románu Jaroslava Foglara Strach nad Bobří řekou v roce 1989, ještě v předlistopadové době. Román byl následně vydán tiskem, ale v trochu upravené podobě.

Na stránce  nechyběly ani verše a říkánky, které  provázejí všechny ročníky.

Největší část stránky byla vyhrazena krátkým pohádkám, povídkám, různým příběhům ze života dětí a zvířátek.

V roce 1987 v rubrice  UČÍME SE VAŘIT se seznamovali čtenáři s jednoduchými recepty. Jak uvařit brambory, rýži, uvařit čaj a  polévku, připravit zeleninový salát či udělat lívance.

V roce 1988 zase věnovali autoři pozornost módě od dob v pravěku, přes  starověk do dob baroka i rokoka.

V roce 1991 došlo ke změně na stránce pro děti. Uvítala je nová postava medvídek Hup se slovy: Ahoj děvčata a kluci! Já jsem medvídek Hup a vítám vás v obnoveném dětském koutku: Těším se, že tu najdete, co vás bude bavit. Někdy luštění a čtení pro větší někdy pro menší děti. A jak v tomto ročníku tak i dalších se často objevovaly hádanky, skrývačky a další  věci k luštění. A došlo také ke změně velikosti obsahu. Někdy byl jenom jeden sloupek nebo dva na stránce. Ke konci ročníku se vrátil obsah na celou stránku. V dalším ročníku začala vycházet rubrika ROK V PŘÍRODĚ. Čtenáři se seznamovali s životem v přírodě, se zvyky zvířat, s pěstováním  a ochranou rostlin a řadu dalších zajímavostí. Vždy doprovázely článek hádanky, které se vztahovaly k uvedenému článku.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu NAŠE RODINA DĚTEM z roku 1978-1980 a 1987-1993, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu NAŠE RODINA DĚTEM – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu NAŠE RODINA DĚTEM zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *