Můj život s ABC

Před osmi lety vyšla v nakladatelství Ostrov zajímavá kniha Vlastislava Tomana Můj život s ABC – ábíčkem. Pro nezasvěcené – Vlastislav Toman byl zprvu redaktorem a později až do svého odchodu do důchodu hlavně šéfredaktorem jednoho z nepopulárnějších časopisů pro mládež v době, kdy tu vládli komunisté i pár let po té. ABC je to jeden z mála (spíše jediný) dětských časopisů, který vychází nepřetržitě od roku 1957.

Kniha je ze zcela jiného žánru než autorova beletristická a komiksová tvorba. Je to cenná svým, byť velmi subjektivním,  pohledem na historii vzniku a vývoje časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců.  Vlastimil Toman prožil s ABC třicet pět let svého života od jeho vzniku až na vrchol rozkvětu počátkem devadesátých let.

ABC v roce 1989 dosahovalo nákladu 310 000 výtisků. Se změnou (tržního) prostředí ale náklad klesl na nynějších cca 72.0000 výtisků. Proto, dle mého úplně neobstojí Tomanovo srovnání s Mladým hlasatelem, který měl v době zákazu vydávání nacisty “jen” 210.000 výtisků (přesto, že se Čechy v té době, vlivem okupace, zmenšily o třetinu).

Pro mne bylo jednou z nejzajímavějších pasáží tak, kde Vlastislav Toman popisuje inspiraci loga ABC logem nejpopulárnějšího poválečného dětského časopisu VPŘED.

Velmi cenná je i pasáž věnovaná Jaroslavu Foglarovi-Jestřábovi, spisovateli a redaktorovi legendárního časopisu Mladý hlasatel a poválečného Vpředu, na který se ABC snažilo navázat – mimo jiné i svými pionýrskými zájmovými kluby. Foglarovi pak umožnilo po dlouhém zákazu opět publikovat – například ne příliš povedenou předělávkou Rychlých šípů – komixem Kulišáci.

Knihu Vlastislava Tomana Můj život s ABC – ábíčkem(204 str.) vydalo Nakladatelství Ostrov, Praha, v roce 2005

One Response to Můj život s ABC

  1. Dazul napsal:

    Díky za inspiraci – knihu samozřejmě mám – článek jsem právě zveřejnil : -)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *