MLADÝ TECHNIK – týdeník pro technickou výchovu – 6.ročník – 1952

II.část – čísla 19 – 42 (chybí číslo 35)

O tomto ročníku se více dočtete v příspěvku  https://www.detske-casopisy.cz/mlady-technik-6-rocnik-1952/

Časopis Mladý technik – týdeník – byl určený mládeži od 13 do 14 let. Měl 16 stránek a stál 5 Kčs. Časopis, i když musel se zapojit do budovatelské rétoriky s velkým odkazem na sovětskou vědu a techniku, přesto se díky vědeckým a technickým tématům udržel na úrovni.

Od 36. čísla (5. září 1952) se stal čtrnáctideníkem a byl určený pro mládež od 15 do 16 let. Také se zvětšil počet stránek na 32 a mimo titulní a poslední stránky měl také barevnou ofsetovou vložku.  Současně se změnil titul na Mladý technik – Věda a technika mládeži a také se zvýšila cena na 10 Kčs. V souvislosti s tím přestaly vycházet návody pro práci pionýrských kroužků, jejichž vydávání převzal pionýrský tisk.

Zavedena byla nová rubrika Dopisy čtenářů, kterou vedl profesor, ředitel školy, vydavatel časopisů a spisovatel Rudolf Faukner (1889-1971). Byl jedním z prvních českých autorů sci-fi literatury. Napsal také řadu odborných prací z oblasti elektrotechniky. Od 8. ročníku (1954) se definitivně název změnil na Věda a technika mládeži. Vedoucím redaktorem byl Kamil Zoufalý, který se zasadil o vydávání a také zpracovával populární sborník pro kutily Udělej-Urob si sám od roku 1970.

Do čísla 36 vycházely v časopise různé plánky a návody pro práci pionýrských kroužků. Byly to jednoduché modely a návrhy k činnosti.

Pionýrské oddíly a zájemce o turistiku seznamoval Jiří Dvořák (1918- 2001), pravděpodobný zakladatel pochodu Praha – Prčice,  jak si zhotovit ohniště, vyrobit nábytek k táboráku, jak postavit stan a další rady jak se chovat v přírodě. Dost to připomíná Foglarovu rubriku Z bobří hráze ve Vpředu.

Mladý technik odkazoval na sovětské úspěchy ve vědě a technice, seznamoval s činností sovětských vědců. V rubrice Technická ruština překládal ing. Salava z ruštiny technické výrazy do češtiny, včetně ilustrací.

Další rubrika co připomíná časopis Vpřed je Obrazová škola Mladého technika.

Prostřední dvoustránka byla věnována plánům na různé stavby v ČR a v SSSR, Plány na sídliště v Ostravě, Jak budou vypadat hutě, Zavodňování stepí v SSSR, vodní dílo na Dunaji, ale také se zde představuje automobil Škoda 1200, parní lokomotiva nové řady atd.

V časopise vycházela  ukázka z cestopisu Jiřího Hanzelky a Miroslava ZikmundaAfrika snů a skutečností“, kterou ilustroval Bohumil Konečný-Bimba (1918-1990), o životě Františka Křižíka  „Muž s pochodní“ píše Vladimír Škutina (1931 -1995) .

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ TECHNIK z roku 1952, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MLADÝ TECHNIK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ TECHNIK zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *