MLADÝ SVĚT – 32.ročník – 1990

Dnes archivovaná čísla časopisu MLADÝ SVĚT z roku 1990 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali Jiří R. a Jaroslav Ch. Veliký dík!

V tiráži časopisu se mimo jiné píše: MLADÝ SVĚT, časopis pro mládež • Vydává každý týden Mladá Fronta • Ročník XXXII • Šéfredaktor LUBOŠ BENIAK (vystřídal PETRA KUČERU) • Zástupci šéfredaktora: Jaroslav Vozobule, Martin Michalek •  Rubriky domácí – Marek Hlavica, Dana Emingerová, Anastázie Kudrnová, David Vondráček, Marek Šálek, zahraniční – Milan Kruml, Zdeněk Procházka, reportéři: Jiří Franěk, Petr Trojan, Petr Kučera, Petr Veselý, Josef Velek, Radek John, kulturní- Josef Chuchma, Roman Lipčík, Michal Horáček, Michal Bartůšek, sportovní:  Zdeněk Šálek, Vladimír Kotlář, Tomáš Sniegoň, dopisy – Rudolf Křesťan, Helena Bednářová, fotografie – Miloslav Zajíc, Jan Šilpoch, Karel Cudlín, grafická úprava – Vladimír Nagaj, Miroslav Kloss, Pavel Kopecký • Cena výtisku 3,50 Kčs

Číslování v tiráži MLADÉHO SVĚTA obsahovalo mimo standardního čísla i v závorce uvedené průběžné číslování – takže například 6. číslo 32. ročníku (z 5.2.1990) bylo už 1613. číslem od začátku vydávání v roce 1959.

Jako u každého časopisu, tak i u MLADÉHO SVĚTA se dlouhodobě ustálila i „grafika“, která jej na první pohled odlišovala od ostatních soudobých časopisů. Poslední strana MLADÉHO SVĚTA patřila tradičně kreslenému humoru – presentoval se vždy jeden kreslíř.

Za dobu své čtyřicetišestileté existence prošel MLADÝ SVĚT mnoha velkými i malými bitvami o kompromisy, s různými výsledky. Je obtížné hodnotit zda to tehdejší redakce zvládly se ctí. Každopádně mám pocit, že se dlouhodobě držel mnohem lépe než jiné oficiální tiskoviny tehdejší doby i proto, že MLADÉMU SVĚTU občas prošlo i to, co by jiné časopisy neotiskly. Byl to fenomén – „Už jsi čet(l), Mladý svět?“. Dokázal se presentovat jako „rozevlátý novinář, reformní svazák, zapálený ekolog, zručný reportér, pokusný básník i tramp“. Redakcí prošly desítky výjimečně talentovaných lidí, kteří se později dokázali prosadit i mimo klasickou novinařinu (Zdeněk Svěrák, Michal Horáček, Radek John, …).

Mezi 15.6. a 21.6.1990 vyšlo 25. číslo MLADÉHO SVĚTA – v nezvyklé grafické úpravě (v naší knihovně je ale digitalizováno jako standardní časopis). Redakce toto číslo jej uvádí slovy:

„Už jsme dělali s Mladým světem ledacos, ale takhle jsme vás, milí čtenáři, ještě nezaskočili. Závažnost materiálu, který zaplnil celé dnešní číslo, si vyžádala mimořádnou úpravu. Jen tak se mohlo na našich dvaatřicet stránek vejít na 250 stran rukopisu, což je rozsah běžné knížky. Chtěli jsme vás s ním seznámit co nejrychleji a vcelku. Snad vás jeho obsah přesvědčí o správnosti našeho rozhodnutí. Komplikacím při čtení předejdete, když si časopis ve hřbetě rozříznete a složíte na poloviční formát. Proto také dnes nenajdete žádnou z pravidelných stránek. Všem jejich čtenářům se omlouváme a slibujeme, že za týden už budeme zase normální.“

Autor knihy POLOJASNO, která naplnila 25. číslo MLADÉHO SVĚTA je Václav Bartuška (*1968) , tehdy student žurnalistiky, který patřil k vůdcům studentské revoluce v roce 1989. Ve svých 22 letech se stal členem „parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu“. A o svých zkušenostech z práce v „komisi“ napsal knihu POLOJASNO. Zisk z prodeje knihy mu prý umožnil absolvovat cestu okolo světa. Mimo MLADÉHO SVĚTA vyšel tento titul i 2x knižně (1990, 2009).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ SVĚT z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní stránky.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MLADÝ SVĚT – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ SVĚT zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *