MLADÝ HLASATEL – 1990-91 – 1.ročník

Dnes archivované čísla „obnoveného“  MLADÉHO HLASATELE pro www.detske-casopis.cz digitalizovali Damro, Satok a Eternit76  – moc děkujeme!  Ke kompletaci ročníku nám už chybí pouze „samizdatové“ číslo 22 – snad některý ze čtenářů tohoto webu …

Eternit76 k archivovaným číslům poslal i následující text: První číslo novodobého MLADÉHO HLASATELE vyšlo začátkem dubna 1990 a do ledna 1991 jich bylo 21. V březnu 1991 přibylo ještě jedno samizdatové navíc. Originál časopisu měl 16 stran na né příliš kvalitním papíru (rozměry 32,8 × 27,6 cm) skoro průhledný ale i málo kvalitním tisku, který byl na některých stranách, většinou barevných, až rozmazaný.
MLADÝ HLASATEL vycházel od č. 1 (6.4.1990) do č. 22 (březen 1991). Číslo 22 je samizdat připravený Řešetlákem a rozmnožený xeroxem.

Co o tomto časopisu napsal Petr Špitálský:

„Jak šel čas, rok 1989 přinesl uvolnění společnosti a náhle začal znovu vycházet časopis Mladý hlasatel, časopis, který (společně s časopisem Vpřed) symbolizoval spisovatele Jaroslava Foglara a jeho čestnost vyznávající Rychlé šípy. Tehdy Petr s kamarády založil klub Posázavské šípy, sídlící v Lukách pod Medníkem. Podnikali výpravy do okolí za železnicí i přírodou a byli úspěšní. Natolik úspěšní, že Petr byl pozván do redakce, k navázání úzké spolupráce. Ostatně, nechme jej vyprávět dále: „Chápete? Já byl pozván do redakce Mladého hlasatele. Když jsem v onom roce 1990 mířil do ulice U libeňského pivovaru 13, klepala se mi kolena tak, že jsem přešel silnici na červenou a z křoví se vynořivší příslušník Veřejné bezpečnosti mne chytil pod křídly a učil přecházet tam a zpátky, pěkně na zelenou. Juj to byla ostuda… Sice se zpožděním, ale nakonec jsem se do redakce probojoval. V redakci mne uvítal šéfredaktor Jan Šimáně zvaný Galén a jeho zástupce Jan Tůma nosící přezdívku Akéla. Po několika setkáních jsme začali vydávat pro kluby přihlášené u Mladého hlasatele informační časopis nesoucí jméno Sedmihlásek. Tohle období nemělo dlouhého trvání. Časopis Mladý hlasatel brzy skončil a dobré období zmizelo v dálce. Časopis Sedmihlásek přesto vycházel až do roku 1996… Postupně narůstal počet stránek a několikrát do roka se objevovala také přidaná hodnota v podobě speciálních příloh.“

Damro poslal k digitalizovaným číslům také svůj text. Protože se v mnohém shoduje s textem Eternita76, vybírám jen krátkou ukázku:

„Čtenářské kluby MLADÝ HLASATEL nemohl obnovit v původní podobě. Příčinou byl zejména postoj Jaroslava Foglara, který nesouhlasil s použitím původního názvu a tím také s obnovením čtenářských klubů. K činnosti Klubů Mladého hlasatele sloužila KLUBOVNÍ A ODDÍLOVÁ STRÁNKA, NOVÝ PATNÁCTILETÝ KAPITÁN a také rubrika Z BOBŘÍ HRÁZE.

Také vycházely příběhy od spisovatele Rudyarda Kiplinga : POVÍDKY JEN TAK. Povídky byly na vystřihování, na konci ročníku tak získali čtenáři malou knížečku o 76 stránkách. V číslování se vyskytla chyba, po stránce 68 následuje stránka  73.

Ve dvojčísle 20-21 vydavatel vysvětlil čtenářům proč časopis tímto číslem zaniká.

V článečku z 10.2.2016 bylo na tomto webu archivováno 1.číslo >>> a 24.3.2020 byly archivovány čísla 5, 13 a 15 >>>.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ HLASATEL v roce 1990-91, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MLADÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ HLASATEL  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *