MLADÝ HLASATEL – 1.ročník – 1990-91 – číslo, které už nevyšlo

Dnes archivované číslo „obnoveného“  MLADÉHO HLASATELE pro www.detske-casopis.cz digitalizovali Art a Šachíno  – moc děkujeme!

V tiráži otištěné v černém rámečku (číslo bylo vytištěno černobíle – kopírováno) na druhé straně je uvedeno: MLADÝ HLASATEL – časopis pro chlapce a děvčata. Toto neprodejné číslo vydal v březnu 1991 Řešetlák za pomocí Besta, Galéna, Vichřice a dalších kamarádů.“

Původní MLADÝ HLASATEL vyšel ještě pod názvem MALÝ HLASATEL 24. června 1935. Po téměř šesti letech, dne 17.května 1941 vyšlo poslední – 38.číslo jednoho z nepopulárnějších časopisů pro mládež – MLADÉHO HLASATELE. Vydávání bylo zastaveno Němci v době, kdy jeho popularita i náklad rostl. V době zákazu vycházelo 207.000 výtisků týdně !!!
Obnovený MLADÝ HLASATEL začal vycházet v roce 1990 za vedení Jana Šimáně – Galéna. Jaroslav Foglar, který byl klíčovou osobností předválečné a válečné éry tohoto časopisu, s použitím původního názvu nesouhlasil a od iniciativy se distancoval. Časopis přestal po roce pro nezájem vycházet.

V roce 1991 bylo jinou skupinou foglarovců obnoveno vydávání časopisu pod názvem HLASATEL. Redakci vedl Jiří Raba, Jaroslav Foglar byl čestným předsedou redakční rady. První číslo vyšlo 14. března 1991. Časopis vycházel jako čtrnáctideník. Vyšlo ale pouze sedm čísel a i tento časopis přestal pro nezájem veřejnosti vycházet.

Souvislosti s ukončením vydávání „obnoveného“ MLADÉHO HLASATELE jsou popsány například v článku z 18.4.2020 >>> i na 2. straně dnes archivovaného „neprodejného“ čísla:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ HLASATEL v roce 1990-91, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MLADÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ HLASATEL  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *