MLADÝ HLASATEL – 1.ročník – 1990

Dnes archivované čísla “obnoveného”  MLADÉHO HLASATELE pro www.detske-casopis.cz digitalizoval jako svůj „vstupní“ časopis Eternit76  – moc děkujeme! Budeme moc rádi, podaří-li se, díky některému z návštěvníků tohoto webu, brzy digitalizovat chybějící čísla tohoto titulu s nedlouhým životem.

V tiráži MLADÉHO HLASATELE je uvedeno: “© MLADÝ HLASATEL— nezávislý časopis pro chlapce a děvčata. Vydává SNTL – Nakladatelství technické literatury v Praze. Ročník I, číslo 15.  Šéfredaktor Jan Šimáně.  Zástupce šéfredaktora PhDr. Jan Tůma. Redaktoři: Vlastimil Sobota, Miroslav Khol, Eva Hromádková, Vladimír Janovic, Josef Bláha (externě). Sekretariát: Jaroslava Schmidtová. Redakční rada: Ing. Břetislav Boháč, Slavomil Janov, Ing. Alois Joneš, PhDr. Ladislav Kurka, Václav Nosek, PhDr. Jaroslava Ocmanová, Ing. Alexej Pludek, JUDr. František Rodr, MUDr. Jana Svobodová, Jiří Tesař, JUDr. Pavel Toufar. Rozšiřuje PNS. Informace o předplatném podává a objednávky přijímá každá PNS, pošta, doručovatel a předplatitelská střediska. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS— ústřední expedice a dovoz tisku, administrace vývozu tisku, ul. gen. Píky 26, 16000 Praha6. Návštěvní dny v redakci: úterý a čtvrtek 10-17 hodin. Vychází čtrnáctidenně. Cena jednoho výtisku: 5 Kčs …”

O prvorepublikové a válečné legendě mezi časopisy pro mládež MLADÉM HLASATELI bylo (a patrně ještě i bude) na tomto webu napsáno hodně. Omezím se proto jen na konstatování, že  z původního nákladu 35.000 výtisků jej na vrchol 207.000 výtisků každý týden „vytáhl“ Jaroslav Foglar (*1907  +1999) s RNDr. Karlem Burešem (*1909  +2000) – kontroverzní osobností (především k vůli pozdější spolupráci s StB) .

Wikipedie k „novému“ MLADÉMU HLASATELI uvádí:

„V roce 1990 bylo několika Foglarovými příznivci za vedení Jana Šimáně-Galéna obnoveno vydávání časopisu pod názvem Mladý hlasatel. Foglar však s použitím původního názvu nesouhlasil a od iniciativy se distancoval. Časopis přestal v roce 1991 pro nezájem veřejnosti vycházet. V roce 1991 bylo jinou skupinou foglarovců obnoveno vydávání časopisu pod názvem Hlasatel. Redakci vedl Jiří Raba, Jaroslav Foglar byl čestným předsedou redakční rady. První číslo vyšlo 14. března 1991. Časopis vycházel jako čtrnáctideník. Vyšlo ale pouze sedm čísel a i tento časopis přestal pro nezájem veřejnosti vycházet.“

V článečku z 10.2.2016 bylo na tomto webu archivováno 1.číslo >>>

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ HLASATEL v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MLADÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

 

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ HLASATEL  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *