Mimořádné číslo časopisu ČINOVNÍK – 1946

Historie některých časopisů je poměrně složitá a mnohdy se v ní odrážejí barvité dějiny posledního století.

ČINOVNÍK – časopis pro československé junácké pracovníky a teorii junácké výchovy, řídil dr.Karel Průcha (*1908  +1991) – učitel, spisovatel,  skautský vůdce, činovník i redaktor.

Roman Šantora (editor) – SKAUTSKÉ STOLETÍ – strana 175: „Smutnou kapitolou naší historie je čtení o všech významných činovnících, kteří nejplodnější léta svého života, jež chtěli věnovat práci s mládeží, strávili za zdmi komunistických žalářů. K těm nejvíce postiženým patřil Karel Průcha….. 

Protože náčelník-zakladatel rychle rozpoznal Průchovy schopnosti, mladý činovník už záhy působil na skautském ústředí a i ve vedení československé výpravy na světové jamboree v Holandsku…..

V květnu 1945 pracoval v revolučním vedení Junáka, stal se členem náčelnictva a předsedou výchovného odboru. Byl redaktorem časopisu ČINOVNÍK…..

Z patnácti vyměřených let odseděl v komunistických věznicích celých třináct, přesto byl v roce 1968 opět v prvních řadách obnoveného Junáka….

V období třetí obnovy skautské organizace byl nejen kritikem početného zastoupení komunistů ve vrcholných orgánech Junáka a těch, kteří jej přivedli v roce 1970 k nedůstojnému konci, ale rozhodl se této situaci čelit tím, že v roce 1990 inicioval založení Svazu skautů a skautek České republiky.“

ČINOVNÍK navazuje na převálečný časopis VŮDCE a jeho následovník vychází dodnes:

  • 1920-40 – časopis VŮDCE – cca 20 ročníků
  • 1945-48 – časopis  ČINOVNÍK – cca 3 ročníky
  • 1968-70 – časopis JUNÁCKÝ ČINOVNÍK – cca 2 ročníky
  • 1990-2005 – časopis SKAUTING – cca 15 ročníků
  • 2005 – doposud – časopis SKAUTSKÝ SVĚT

cinovnik_ukazka

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČINOVNÍK – kliknutím na náhled strany:

CINOVNIK_1946_mimoradne_cislo_JUNACKE_TABORENI

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *