MATEŘÍDOUŠKA – 25.ročník – 1968-69

Dnes archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1968-69 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Nemo. Veliký dík!

I když v roce 1968 vznikl nový dětský časopis SLUNÍČKO s podtitulem „měsíčník pro nejmenší“, „pro nejmenší“, „čas0pis pro malé a větší“ … pozici již dobře zavedené MATEŘÍDOUŠKY to nijak neohrozilo. Ta vstupovala už do 25.ročníku svého života s podtitulem „časopis pro nejmenší čtenáře„.

„Jakýmsi mezistupněm mezi poválečnými časopisy, které navazovaly na tradice titulů z první republiky, a nově vzniklými časopisy je Mateřídouška, časopis pro nejmenší čtenáře, jediný časopis, který vychází nepřetržitě už od roku 1945. Během let se vyvíjela jak po stránce obsahové, tak i formální. Několikrát změnila formát, rozsah stran i periodicitu a v jejím vedeni se vystřídala řada osobností, například F. Hrubín, M. Holas. B. Mencák, J. Průša, J. V. Svoboda, Z. Alda, P. Černý, E. Vavruška, E. Knotová. Časopis nejdříve vycházel ve vydavatelství Práce, později v nakladatelství SNDK a posléze ve vydavatelství Mladá fronta.“

25.ročník MATEŘÍDOUŠKY z let 1968-1969 přiblížím další citací z odborné literatury. Olga Bezděková ve své knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.DÍL na stranách 151-152 píše: „Dvacátý čtvrtý ročník se vyznačuje změnou formátu i rozsahu, což se promítlo i do kresleného seriálu. Vedle závěrečných příhod Pana Kramuly a rozbíhajícího se seriálu Kocour Vavřinec se na poslední stránce objevil nový zábavný seriál nazvaný Míša a Šíša na cestách (1967-69, 11x), který pokračuje i v dalším ročníku. Námět pochází od Vl.Thieleho, obrázky kreslil F.Škoda, text je umístěný pod obrázky. Děj nás zavádí na letiště, odkud se dva kluci jako černí pasažéři dostanou do Paříže. Prožívají všelijaká dobrodružství, dokud se jednoho dne neschovají do bedny, s kterou se dostanou na palubu lodi, kde je kapitán ihned zaměstná drhnutím paluby. Obrázky jsou stylizované, malíř pracuje se základními pěti barvami. Seriál ještě přesáhl do dalšího ročníku. Neměl však větší ohlas u čtenářů, což výstižně zdůvodňuje O.Chaloupka: Hrdinově jsou příliš neosobní, ačkoliv se auror textu snažil asi o opak.

materidouska_25.rocnik_(1968-69)_cislo_02_misa_a_sisa

Vedle příhod Kocoura Vavřince, kterému je stále vyhrazena dvoustránka,

materidouska_25.rocnik_(1968-69)_cislo_02_kocour_vavrinec

přináší 25. ročník nový bezejmenný seriál, tentokrát na námět P.Hořejšího. Jednoduché obrázky Jiřího Kalouska jsou někdy doplněny textem v bublinkách. Příběhy odrážejí roční období, ve kterých bezejmenní hrdinové prožívají své příběhy.
Nejprve sledujeme „bezvadný“ nápad kluka, který přidělá k psí boudě kolečka, aby se na její střeše mohl vozit do školy. Pes však bez ohledu na boudu vletí do potrubní roury a darebák-vynálezce přeletí střemhlav přes potrubí. (Text je soustředěný pouze do dvou bublinek: Bezvadný nápad; Haf Haf) Každý obrázek s postavami na holém poličku přináší změnu akce.“

materidouska_25.rocnik_(1968-69)_cislo_02_kalousek

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1968-69, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla MATEŘÍDOUŠKY zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *