MALÝ ČTENÁŘ 42. ročník (1922-23) – časopis české mládeže

42.ročník Malého čtenáře vycházel v roce 1922-23 jako čtrnáctideník mimo prázdniny. O Malém čtenáři  se dočtete v již uveřejněných článcích, které si můžete stáhnout a přečíst na https://www.detske-casopisy.cz/maly-ctenar/. Tento ročník digitalizovala Věra Dybová. Děkujeme.

Vedoucím redaktorem a zpracovatelem tohoto ročníku byl František Serafínský Procházka (15. leden 1861, Náměšť na Hané – 28. leden 1939, Praha) český redaktor, básník a spisovatel.

Časopis byl vydávaný v nakladatelství J.R.Vilímek, který vedl Josef Richard Vilímek mladší – syn (14. září 1860, Praha – 6. listopad 1938, Praha).

Malý čtenář byl bohatě ilustrovaný. Mezi předními ilustrátory byl Věnceslav Černý (27. leden 1865 Staré Benátky, nyní součást Benátek nad Jizerou – 15. duben 1936 Mladá Boleslav) akademický malíř, ilustrátor a loutkař. Ženatý, měl syna Aleše a dceru Květuši. Střídavě žil a tvořil v Praze, Mladé Boleslavi a v lázních Železnice (okres Jičín), kde je také pohřben, a  Rudolf Adámek (9. květen 1882 Kutná Hora – 1. březen 1953 Praha), malíř, grafik, ilustrátor a restaurátor. Byl visionářem a náboženským myslitelem. Ilustroval zejména pohádkové knihy. Vydával litografie, maloval také krajiny a kreslil také ex libris. Mezi uměleckými odborníky je považován  za předního českého symbolistu.

V časopise vycházely na pokračování od čísla 01 do čísla 11 dvě povídky. Poslední podivuhodné příhody Davida DamiánaMěstečko na ostrově od Karla Dewettera (narozen 2. 10. 1882 v Dobřejovicích u Prahy, zemřel 12. 9. 1962 v Praze). Básník, prozaik,  a autor fantastických a dobrodružných próz pro děti a mládež. Působil jako ředitel tiskového oddělení a knihovny ministerstva financí Praha (1919-1942), byl členem spolku českých spisovatelů Máj a členem spolku Svatobor. Druhou historickou povídku Hrabě Breda napsal Karel Leger (narozen 21. září 1859 v Kolíně, zemřel 6. dubna 1934 ve věku 74 let v Kolíně), český básník, spisovatel a dramatik, občanským povoláním statkář v Kolíně. Proslavil se zejména epickými básněmi a veršovanými povídkami, zasazenými do rodného Polabí, v nichž vyjádřil lásku k vlasti a satirickou kritiku maloměstského prostředí. Psal i prózu a s nevelkým úspěchem také divadelní hry. Je řazen mezi realisty, s prvky romantismu a fantastiky. Některé práce publikoval pod pseudonymy Karel Lenský, Kryštof Červíček, Vlasta Veselá a Verus.

Samozřejmou součástí Malého čtenáře byla poezie. Prózu i poezii pro časopis také psal Hanuš Sedláček (narozen 24. ledna 1881 v Bobnicích u Nymburka, zemřel 22. května 1950) český spisovatel, pedagog a publicista, od roku 1899 až do roku 1939 působil na různých školách jako učitel, pak byl ředitel obecné školy. V letech 1919–22 byl redaktorem časopisu Český učitel, psal četné populární příručky pro školní potřebu, od r. 1919 redigoval časopis pro dětskou literaturu Zlatá brána, překládal z ruštiny a polštiny. Psal básně, prózy a divadelní hry, převážně pro děti (např. Kvítí prosté, 1924; Hříčky a veršíčky, 1938; Na nitce pohádky, 1948). Spoluautor několikasvazkové československé vlastivědy Za domovem. Své vzpomínky shrnul v knize Pěšinkami mládí (1928). Pseudonymy: Promyk, Vendelín Kován, K. Stoh.

Jan Pávek, český pedagog a vlastivědný pracovník, vedl rubriku Dílna. Autorem mnoha příspěvků byl Jan Kyselo, odborný učitel měšťanské školy chlapecké v Hořicích, který v tomto roce zemřel. Také se řada příspěvků odkazovala na práce žáků Hořické školy.

K pravidelné rubrice po několik let patří  „Z dědečkových žertíků“ a „Hřiště“, kde byly zveřejňovány zejména matematické hádanky.

Kronice zveřejňovala redakce události a výročí, jak u nás, tak ve světě.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MALÝ ČTENÁŘ z roku 1922-23, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *