Málo známý časopis MY 67 – 4.ročník – 1967

Dnešní MY 67 – pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Hozd. Děkujeme!

MY 68 – „politickokulturní časopis“ –  vydával Ústřední  výbor ČSM v nakladatelství Mladá fronta. Moderní až uměleckou grafikou, fotografiemi i záměrným nádechem „bulváru“ se snažil zaujmout hlavně středoškoláky a dospívající mládež.

Dohledal jsem, že prvně začal MY vycházet v roce 1945. Nakladatelství Mladá fronta vydávalo časopisy pro mládež – MY 45 a STŘEDOŠKOLÁK (které byly orientovány na starší mládež než například tehdejší legendární časopis VPŘED). A tituly MY 65, MY 66, MY 67 a MY 68 v tomto trendu pokračovaly – byly zaměřeny obdobně.

Byla to užasná léta, která umožňovala vydávání takových časopisů. Bohužel s nástupem normalizace tyto časopisy vycházet přestaly.

MY_2

Časopis MY se odlišoval na první pohled tématy i moderní sazbou stran.

MY_3

Časopis MY tiskl i poesii a rozhodně neotiskoval tu poplatnou režimu a době. Publikoval například Jana Zahradníčka, jehož „otevřeně katolická a ostře protikomunistická tvorba jej přiváděla do ostrého konfliktu s levicovými autory, již před druhou světovou válkou se někteří z nich, jako například Jan Drda, vyjádřili, že Zahradníček musí po jejich vítězství za mříže.“ (wikipedie).

my_4

Zajímavá byla o soutěž při níž se 179 autorů snažilo vytvořit písničku pro Václava Neckáře:

my_6

Na konci roku 1966 měl premiéru fil OSTŘE SLEDOVANÉÍ VLAKY s Václavem Neckářem v hlavní roli. V roce 1968 získal film Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Časopis MY 67, který dnes archivujeme vyšel mezi premiérou a oscarovským úspěchem – Václav Neckář zažíval vrchol své popularity, jak dokládá stránka s nadpisem VÁCLAV NECKÁŘ RADÍ, …

my_7

Spisovatel a scénárista Jan Procházka (*1929  +1971) byl později v době normalizace velmi populární u studentů svou publicistickou knihou POLITIKA PRO KAŽDÉHO  – zobrazující negativní jevy ve společnosti, vydanou v roce 1968 (výběr autorovy publicistické produkce z konce 60. let se tematicky soustřeďuje na oblast kultury, politiky a umění a odráží atmosféru „pražského jara“).

My_8

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu MY 67  v roce 1967, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MY67 – kliknutím na náhled strany:

MY67_4.rocnik_(1967)_cislo_3

2 Responses to Málo známý časopis MY 67 – 4.ročník – 1967

  1. Pavel Rytíř napsal:

    Málo známý dnes. Tehdy mizel ze stánků nejrychleji, druhý den bylo zbytečné ho shánět.

  2. časopis MY napsal:

    S časopisem zřejmě vycházel jako příloha diafilm, měl jen 5 políček a byli na něm snímky celebrit (např. Waldemar Matuška), mám ve sbírce tituly MY65 a MY66

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *