MAGAZÍN PRO DĚVČATA – 1.ročník – 1962

Dnes archivované číslo časopisu MAGAZÍN PRO DĚVČATA z roku 1962 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovala Martina W. Veliký dík!

Magazín, respektive 1 číslo knižnice s názvem MAGAZÍN PRO DĚVČATA je podle Aleny Santarové, která jej redigovala, určen pro děvčata věku 9-14 let, kterých tehdy bylo v Československu údajně asi 800 000. Magazín ale vyšel v nákladu 20 000 kusů. Stál 26 Kčs.

První číslo magazínu v roce 1962 mělo název TŘIATŘICET SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ. V roce 1963 vyšlo 2. číslo MAGAZÍNU PRO DĚVČATA pod názvem DŘÍV NEŽ VYŠEL. V roce 1964 bylo vydáno 3. číslo jako PĚT VEČERŮ S ELIŠKOU, 4. číslo v roce 1965 vyšlo pod názvem 12 DO TUCTU. V roce 1968 vyšlo 6. číslo jako HOLČIČÍ TAJNOSTI.

V publikaci Štefana Švece ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI  (1850-1989) jsem našel zmínku i MAGAZÍNU PRO DĚVČATA, ale jen jednu – jako poznámku “po čarou” (str. 25, poznámka 59):

“Takových tiskovin byla celá řada. Např. MAGAZÍN CHYTRÝCH DĚTÍ vycházející na přelomu 50. a 60. let. SNDK tisklo tuto číslovanou knižnici (a také knižnici MAGAZÍN PRO DĚVČATA) jednou ročně. Vydávalo v ní tematické svazky (např. LIDÉ – VĚCI – DOBRODRUŽSTVÍ, TŘIATŘICET SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ) se sebranými materiály. Svazek LIDÉ – VĚCI – DOBRODRUŽSTVÍ v roce 1959 měl více než 300 stran s pestrým obsahem, šlo vlastně o knihu inspirovanou časopiseckou strukturou, ale s ambicí přetrvat v knihovně déle než běžný časopis. Dalším příkladem byly např. ILUSTROVANÉ SEŠITY vycházející v 80. letech 20. století v nakladatelství Panorama a věnované komiksu.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání magazínu MAGAZÍN PRO DĚVČATA z roku 1962, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo MAGAZÍNU PRO DĚVČATA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MAGAZÍN PRO DĚVČATA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *