LÍPA – 6.ročník – 1925-26

Dnes by sme do nášho archívu zaradili ďalší ročník měsíčníka dorostu Československého červeného kříže – LÍPA. Tvorí ho 10 čísel a jeho obsah.

Výtlačok stál 1,70 Kč, ročné predplatné 17 Kč a polročné 8,50 Kč. Vychádzal vždy 1. v mesiaci okrem prázdnin s pravidelnou prílohou RADOST.

Redakčný kruh tvoril F. Krch, P. Molnárová, J. Satranský a zodpovedná redaktorka Pavla Molnárová. Tlačila ho tlačiareň „MELANTRICH“ v Prahe.

Hneď na druhej strane prebalu, redakcia zdôrazňuje poslanie a štruktúru časopisu:

VŠEM UČITELŮM, RODIČŮM A VYCHOVATELŮM MLADEŽE!

Oba naše listy Lípa i Radost, chtěji sloužiti dětem a Vaši práci s dětmi. Učastněte se proto práce s námi měrou nejhojnější jednak svými radami a pokyny pro stále zdokonalování našich dětských časopisů a upozorňováním, co dobrého kde najdete, co jste sami zažili, viděli, četli, jednak svými vlastními příspěvky a zasíláním původních dětských prací stylistických, pohybových, hudebních, výtvarných. Redakce zase naopak bude na tomto místě upozorňovati na to, co by mohlo Vaši prácí s dětmi prohloubili, učiniti ji zdravou a radostnou. Nikdy nebudeme doporučovati ničeho proti svému (přesvědčeni snad jen z důvodů obchodních, knihkupeckých. Budou to vždy jen nejlepší, mezi dětmi ověřené věci, které zůstávají opravdovými podporami každého vážného úsilí vychovatelského.

Časopis bol bezfarebný. Obsahoval poviedky, rozprávky a básne doplnené celostranovými fotografiami, alebo maľbami.

Medzi pravidelné patrila rubrika „Z ČINNOSTI DOROSTU ČERVENÉHO KŘÍŽE“. Obsahovala správy, aktuality, postrehy, prehliadku jeho činnosti, fotografie z tried, výtvorov, akcií a priestorov pre pravidelné stretnutia.

Nezabúdalo sa ani na dodržiavanie správnej hygieny. Napríklad aj článkom ako si čistiť zuby, doplneným názornými fotografiami.

Každé číslo obsahovalo jednu a viac piesní s notovým doprovodom.

Zaujímavosťou je že časopis obsahoval ČESKO-SLOVENSKÝSLOVENSKO-ČESKÝ slovník. obsahujúci hlavne foneticky výrazne rozdielne výrazy.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu LÍPA z roku 1925-26, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu LÍPA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu LÍPA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *