KORÁLKY č.6 z roku 1958

Dnes archivované číslo „časopisu“ KORÁLKY z roku 1958 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali František M. a Jaroslav Pl. Veliký dík!

KORÁLKY nejsou časopisem v pravém slova smyslu, ale protože vycházely bez klasické knižní vazby a připomínají tak časopis, bylo nám posláno několik různých čísel. Protože v našem archivu už máme podobné tituly (ILUSTROVANÉ SEŠITY, PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA, POHÁDKY PO KORUNĚ, STATEČNÁ SRDCE, …), rozhodli jsme se archivovat i tento titul. To, že si jednotlivá čísla KORÁLKŮ spousta lidí uchovalo do dnešních dnů a rozhodlo se je digitalizovat, je další s argumentů, ke kterému přihlížíme 🙂

Tiráž 6.čísla s názvem TŘI ZLATÉ HRUŠKY uvádí: „PRO ČTENÁŘE OD 6 LET. KORÁLKY. Svazek 6. Řídí Dagmar Machanová. Ze slovenského původního vydání A. H. Škutéty a P. Dobšinský Slovenské povesti, vydaného nákladem vlastním v Rožňavě v letech 1858 – 186l, pohádku vybral a přeložil Josef Spilka. Ilustroval Josef Liesler. Vydalo jako svou 1327. publikaci Státní nakladatelství dětské knihy, n. p., v Praze roku 1958. Odpovědná redaktorka Dagmar Machanová. Výtvarný redaktor Zdeněk Mlčoch. Z nové sazby písma Garamond vytiskla ofsetem Severografia, n. p., závod Libetec. Formát papíru 61×86, 140 g. Náklad 70000 výtisků. 1. vydání. Brožovaný výtisk 3,- Kčs.

V roce 1958 vyšlo 8 čísel – svazků. Nakladatelství ALBATROS vydávalo tuto edici až do roku 1990. Pod názvem KORÁLKY vyšlo minimálně 180 čísel – sešitových titulů (ten 180. se jmenuje ČERTŮV MLÝN).

V roce 1989 vydal ALBATROS (SNDK) ve stejné edici KORÁLKY tento titul znovu, tentokrát s ilustracemi Dušana Škárky.

K autorovi uvádí sk.wikipedia:

Pavol Dobšinský (* 16. marec 1828, Slavošovce – † 22. október 1885, Drienčany) bol slovenský evanjelický kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti, ktorý sa radí do obdobia romantizmu a je jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie. …

… Sústavne zbieral a zapisoval piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, hry, obyčaje a povery. Pred publikovaním ich zbavil pôvodnej erotickosti a šťavnatého humoru, vďaka čomu sa ľudové diela (pôvodne určené dospelým) stali obľúbenými a vhodnými medzi detskými čitateľmi.  …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KORÁLKY z roku 1958, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu KORÁLKY  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *