Kompletní ročník MLADÝ ZLÍN – 8.ročník – 1938-39

Dnes představuji 8.ročník měsíčníku zlínských dětí MLADÝ ZLÍN. Bližší informace v předchozích článcích http://www.detske-casopisy.cz/premiera-casopisu-mlady-zlin-2-rocnik-1932-33/ a http://www.detske-casopisy.cz/kompletni-rocnik-casopisu-mlady-zlin-1-rocnik-1931-32/.

8.ročník byl vydáván v tragickém období pro naši republiku. Jednak přinášel články z období zářijové mobilizace, po Mnichovské dohodě o naší okleštěné republice a následně po okupaci německou armádou v roce 1939 a vznikem protektorátu Čechy a Morava. Je jistě zajímavé číst, jak se měnily články v návaznosti na tyto změny a jak byly vysvětlovány dětem. Nejlépe se ale dozvíme, jak tato období prožívali žáci zlínských škol z jejich příspěvků do časopisu. A co se týká redakce, tak řídícími redakční rady byli Alois Sosík a František Milan Grygar.

25.prosince 1938 zemřel nejvýznamnější český spisovatel Karel Čapek. Jeho úmrtí a vzpomínce byla věnována polovina 5.čísla.

V tomto ročníku vycházel na pokračování příběh „Nová Prášilova dobrodružství“. Zajímavostí je, že celý příběh napsal žák J.K. ze třídy II.A. který vypráví směšné příhody a přehání jako skutečný baron Prášil.

Největší část měsíčníku ovšem tvořily příspěvky čtenářů a žáků zlínských škol. Byly to články ze školního života ale také o různých radostech a problémech z života v obcích i rodinách.

Tak jako v ostatních ročních nemohly chybět různé soutěže, zeměpisné a početní hádanky.

A nebyl by to ani Zlín, kdyby nevěnoval pozornost firmě Baťa. Seznamoval žáky s nejlepšími zaměstnanci, hrdiny práce, jako byl Miloš Fabián. Žáci také navštěvovali baťovské dílny v době, kdy se v nich pracovalo, aby se seznamovali s výrobou, a také si mohli některou práci i vyzkoušet.

A co by to byl za časopis, kdyby tam nebyly reklamy. Mimo Baťových reklam zde byly i jiní inzerenti, kteří nejen, že zveřejňovaly své výrobky a služby, ale také tím přispívaly časopisu finančně.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ ZLÍN z roku 1938-39, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MLADÝ ZLÍN – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ ZLÍN zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *