Kompletní – PIONÝR – 30.ročník (1982-83)

Tak se nám přibývají další ročníky časopisu Pionýr. Snad se nám podaří dát dohromady i s vaší pomocí všechna čísla časopisu. Proto se obracím na všechny nadšence našeho webu. Zatím mně chybí některá čísla.

U ročníku 02 (1954-55) chybí čísla 04 a 09, u ročníku 34( 1986-87) mně chybí čísla 02.04,06,07,09,11 a 12 a u čísel 01 a 05 chybí stránky 23 až 26.

Z ročníku 35 (1987-88)mám pouze čísla 03,11 a 12 – ostatní schází. 36. ročník (1988- 89) mám sice kompletní, skeny nejsou moje, ale je skenovaný ze svázaného časopisu a jsou méně kvalitní. Tak bych přivítal kvalitnější skeny. A další čísla až do dubna 1991, kdy začal vycházet místo Pionýra časopis FILIP nemám. Tak zatím mám poslední dodělaný ročník 33 (1985-86).

PIONÝR – Zábavný měsíčník pro mládež. Vydává Česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. Redakci řídí Vladimír Klevis. Strany byly číslovány v celém ročníku postupně od stránky 1  až po stránku  576.  Každé číslo časopisu tak mělo  48 stran. Zajímavostí bylo,  že na titulní straně nebylo uvedeno číslo časopisu, ale napsáno slovy, jednička, dvojka atd. Časopis stále byl za  2 Kčs.

Vladimír Klevis prozaik, autor povídek a novel, publicista a filmový dramatik se narodil 5. 2. 1933 v Hradci Králové, zemřel v Praze 31. 5. 1998 ve věku 65 let. Více o jeho životopise u ročníku 29.

Po stránce grafiky byl dle mého časopis PIONÝR téměř po celou dobu svého vydávání lídrem mezi českými dětskými časopisy. Nejkvalitnější grafické zpracování míval v době, kdy v redakci působil osobitý výtvarník a ilustrátor Karel Franta. Druhého grafického vrcholu dosahoval časopis PIONÝR v době, kdy obdobnou pozici zastával Adolf Born.

30.ročník Pionýra pokračoval v rubrikách, které byly v ročníku 29. LITERÁRNÍ KOMPAS opět mířil do současné literatury. Seznámíme se tak s básníky Miroslavem Floriánem (10. května 1931 Kutná Hora – 10. května 1996 Praha)) Jaroslavem Holoubkem (24. února 1946 Nová Ves u Chotěboře – 6. listopadu 2018 Praha)  a Jaroslavem Čejkou (26. října 1943 Praha), spisovateli Petrem Prouzou (15. července 1944 Trutnov), Jaromírou Kolárovou (24. srpna 1919 Praha – 21. ledna 2006 Prah), Hanou Doskočilovou (11. července 1936 Jihlava – 7. února 2019) a dalšími autory.

SETKÁNÍ – rubrika o našich velikánech z oblasti kultury. Redakce československého rozhlasu DOMINO vysílá pravidelný pořad setkání s… Časopis o uvedeném člověku píše v této rubrice. Součástí je i soutěž pro čtenáře.

VSTUPENKA DO DIVADLA.. umožní vstoupit všem na chvíli vstoupit do světa her, herců, snů, skutečností, fantazie, zázraků, do světa kde voní líčidla, klih, samet a plyš a protože je rok českého divadla budeme vás zvát na jeviště, do hlediště, před oponu a za oponu. Tak navštívíme Naivní divadlo Liberec, Divadlo Jiřího Wolkra, Divadlo na provázku, Divadlo pro děti a mládež v Trnavě a  divadlo Na zábradlí.

Pokračovala spolupráce s  hudebním vydavatelstvím Panton HALÓ, TADY JE PANTON!.  Ale také druhé hudební vydavatelství Supraphon se s vydavatelstvím Panton střídalo v Supraphonské  škole gramodesek .

Redakce pokračuje v převypravování televizních seriálů pro děti. Volně podle seriálu NÁVŠTĚVNÍCI, který natáčí režisér Jiří Polák  vypráví Ota Hofman. Vždy na závěr pokračování v PŘED KAMEROU …ZA KAMEROU jsou čtenáři seznámeni s některým z herců a také jak vznikaly různé záběry seriálu. Návštěvníci pokračují i v 31. ročníku.

Dříve bylo na světě hodně neznámých oblastí. V DOBRODRUŽSTVÍ OBJEVŮ nás v sedmi pokračováních seznámí s objeviteli PhDr.Vladimír Hulpach (viz r. 28) Tak budeme putovat s Amudsenem, Scottem, Frederickem Cookem,  Převalským, Johnem Cabotem a dalšími objeviteli po Americe, Africe i severního a jižního pólu.

A opět je časopis bohatý na povídky a básně.

A poslední stránka časopisu je věnovaná písničce, která je zde představena  zajímavým způsobem.

I v tomto ročníku jsou oblíbené rubriky Tajná schránka, knihovnička, detektivní kancelář Josefa Dvořáka, příspěvky čtenářů, humor a soutěže, ukázky z nových filmů a další.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z roku 1982-83, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: darmo)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *