Kompletní ČTYŘLÍSTEK – 10.ročník – 1978

Dnes archivované čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1978 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovala Veronika P. a Jaroslav Pl. Oběma patří veliký dík!

V tiráži ČTYŘLÍSTKU najdeme informaci: „Obálku navrhla Soňa Valoušková, kresba Jaroslav Němeček. Vydalo nakladatelství Panorama v Praze 1978.  … Odpovědný redaktor Jiří Čehovský. Grafická úprava Josef Paukert. 1. vydáni. Náklad 136 500 výtisků. …. Cena 7,- Kčs

Pokud vás překvapuje výše nákladu, je potřeba si uvědomit, že v roce 1978 se pořád jednalo o jediný pravidelně vycházející „komiksový časopis“ v socialistickém Československu 🙂 Obsah každého čísla ČTYŘLÍSTKU byl a je samozřejmě zcela jiný, než u předcházejících čísel. Nicméně struktura zůstávala vždy zachována 🙂

I když se ve ČTYŘLÍSTKU úmyslně vyhýbali nazývat se „časopisem“ (oficiálně se jednalo o „sešit“ knihovničky, z našeho pohledu splňuje všechny atributy „časopisu“.  Hned na druhé straně byl úvodník – začínající „čtyřlístkovským“ oslovením „Ahoj děvčátka a kluci„. Vždy byl doplněn kresbou čtyřlístkovských postaviček tak, jak je namalovali sami čtenáři:

Pak následovala stránka s typicky „čtyřlístkovským“ ilustrovaným obsahem:

Tradičně nejvíc stran (8 ze 36 = 22%) ČTYŘLÍSTKU zabírá příběh slavné čtveřice.  Ostatní příběhy (v podtitulu ČTYŘLÍSTEK inzeroval „… a čtyři další obrázkové příběhy„) zabíraly 17% nebo 11% obsahu každého čísla.

Na rok 1978 bylo naplánováno vydání 10 čísel – všechny se nám podařilo digitalizovat.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1978, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK  – kliknutím na náhled strany:

2 Responses to Kompletní ČTYŘLÍSTEK – 10.ročník – 1978

  1. Roman napsal:

    Miluju čtyřlístky

  2. Roman napsal:

    Co napsat vždy jsem měl rád časopis čtyřlístek už řadu let si ho čtu měl jsem i sbírku než jsem jí půjčil rád bych zavzpomínal děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *