Komiks ČERNÝ VLK z časopisů PIONÝR a PIF

Dnes archivované strany českého vydání devíti příběhů z rozsáhlého komiksu ČERNÝ VLK (z časopisů PIONÝR a PIF) pro www.detske-casopisy.cz  dodal Nell1967. Veliký dík!

ČERNÝ VLK (v originálu LOUP-NOIR) je mistrovskou kombinací scénáře Jeana Olliviera a kresby Klinea (pseudonym Rogera Chevalliera).

Hlavní hrdina ČERNÝ VLK se narodil apačskému otci a siouxké matce. Je indiánem bez kmene, který se stěhuje z tábora do tábora v oblasti Fort Laramie. Doprovází ho jeho vlk Top, kůň Shinook, mladý Sioux Malý Mrak a často se pokává se svým přítelem lovcem Shortym. Tento western vycházel od 2. čísla PIF GADGET v březnu 1969 až do roku 1982. Bylo otištěno kolem 160 příběhů, které měly 7-10 stran a děj nabitý akcí. Klineovy realistické kresby nadchly generace (nejen) francouzské mládeže a jsou vydávány dodnes.
S příchodem filmů o Vinnetouovi do Československa došlo k renesanci indiánek a tak i na počátku normalizace, v letech 1973-1974 vyšely v časopise PIONÝR dva příběhy (MUŽ, KTERÝ MĚNIL SVÉ STOPY a SETKÁME SE V BIGHORNU) ČERNÉHO VLKA. Jen málokdo z tehdejších dětských čtenářů tušil, že jich ve Francii vyšlo mnohonásobně více.

Loup Noir (1969 až 2005, Černý Vlk), příběhy indiánského bojovníka.
Jean Ollivier Svou novinářskou kariéru začal v měsíčníku Avant-garde spojeném s Hnutím francouzské komunistické mládeže (Mouvement Jeunes Communistes de France). Brzy ale začal pracovat pro komiksový časopis Vaillant, jehož byl v letech 1949–1958 šéfredaktorem. Během existence časopisu (do konce roku 1992 včetně doby jeho přejmenování na Pif Gadget) napsal scénáře pro celou řadu proslulých komiksových sérií. Pro komiks také adaptoval některá díla světové literatury (například Till Eulenspiegel, Knihy džunglí, Bílá velryba). Od roku 1978 spolupracoval na historických komiksech pro nakladatelství Éditions Larousse, jako je Histoire de France en Bandes Dessinées (1976–1978, Historie Francie v komiksu) nebo La Decouverte du Monde en Bandes Dessinées (1978–1980, Objevování světa v komiksu). Je rovněž autorem knih pro děti a mládež.

Odkazy na související informace:

  • https://www.detske-casopisy.cz/pionyr-cely-20-rocnik-1972-73-ke-stazeni-nove/
  • https://www.detske-casopisy.cz/velka-kniha-komiksu-z-casopisu-vetrnik-a-pionyr-2002/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Pif_Gadget

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání české verze komiksu LOUP-NOIR – ČERNÝ VLK, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované strany příběhů LOUP-NOIR – ČERNÝ VLK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *