Knihovnička VĚTRNÍKU (1970) – TARZAN, VĚZEŇ PRALESA

Pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval tuhle sběratelskou lahůdku Vladimír Z. Veliké díky!

V tiráži je uvedeno: EDGAR RICE BURROUGHS ■ TARZAN, VEZEŇ PRALESA ■ Upraveno podle vydání z roku 1937. Ilustroval Zdeněk Burian. Obálku (s použitím kresby Zd. Buriana) navrhl a graficky upravil Jiří Skácel.
Vydala Mladá fronta jako svou 2971. publikaci. Knihovnička časopisu Větrník, svazek 3. Technický redaktor Vladimír Vácha. Vytiskla Polygrafie, n. p., závod 2 v Praze. AA 8,59. VA 8,69. Náklad 120 000 výtisků. Rozsah 64 stran. Vydání v MF první. Praha 1970. 14/74 23-092-70 305/22/8,7. CENA BROŽOVANÉHO VÝTISKU 9,— Kčs

V doslovu 3. svazku Knihovničky VĚTRNÍKU se píše:

„Zajímavou a podivuhodnou postavu Tarzana si vymyslel americký spisovatel Edgar Rice Burroughs. Dříve, než začal psát, sloužil u vojenského jezdectva, byl kovbojem a pracoval ve zlatých dolech. Jeho dobrodružný život měl stinné stránky. Byl například několikrát zraněn zloději dobytka a v dolech zase onemocněl těžkým zápalem plic. Vyhledal si proto klidnější zaměstnáni. Stal se reklamním pracovníkem a psal povídky z venkovského života. Jistě by se už na tuto jeho literární práci dávno zapomnělo, i jeho fantastické romány by byly zapomenuty, kdyby si jedné noci nevymyslel příběh o malém bílém chlapci, kterého se v africkém pralese ujme kmen neznámých veleopů.
První kniha o Tarzanovi vyšla v roce 1914 s názvem Tarzan of the Apes (Tarzan z Opů) a měla veliký úspěch. Je to pochopitelné. Jde přece o pozoruhodný příběh člověka, který vyrůstá v divoké přírodě a potom se nevyhnutelně střetává se světem civilizace. Podobná díla vždy měla a budou mít své čtenáře. Vzpomeňme na oblíbeného Robinsona Crusoe, jehož obměnou Tarzan vlastně je. A připomeňme si ještě jeho přesnějšího předchůdce, kterým je Kiplingův Mauglí, chlapec vychovaný vlčí smečkou.
Na žádost čtenářů i vydavatele píše Burroughs druhou knihu — The Return of Tarzan (Tarzanův návrat). Ani to však nestačí, a tak vycházejí další díly — Tarzanovy šelmy, Tarzanův syn, Tarzan a klenoty Oparu, Tarzan a zlatý lev, Tarzan a trpasličí lidé, Tarzan v nitru země, Tarzan a leopardi lidé atd. O Tarzanovi a jeho synu napsal E. R. Burroughs celkem dvacet šest knih. Jenomže stálým rozmělňováním základního příběhu a myšlenky vznikaly romány stále slabší a slabší.
Velice brzy si Tarzana povšiml i film, a dodnes tento hrdina z filmového plátna a televizní obrazovky nezmizel. Prvním představitelem Tarzana byl herec Elmo Lincoln, nejslavnější olympijský vítěz v plavání Johny Weismůller, a snad je ještě zajímavé, že Tarzana si v minulých letech zahrál i představitel Old Shatterhanda — Lex Barker.
Vraťme se však ke knižnímu cyklu o Tarzanovi a k nám — do Československa. První svazky u nás vycházejí roku 1920 v románové příloze Záře, ale rozsáhlejší výbor čtenářům předkládá teprve od roku 1937 nakladatelství Toužimský a Moravec. Vydává celkem jedenáct svazků, jež se však svými názvy, ani rozdělením děje nekryjí s původním vydáním.
Od té doby uplynulo více než třicet let. Snad byl už tedy čas, aby se alespoň část Burroughsova Tarzana opět dostala mezi čtenáře.
*
TARZAN, VĚZEŇ PRALESA je druhou části Tarzanových příhod. Navazuje tedy na první díl, který v naší knihovničce vyšel s názvem TARZAN, SYN DIVOČINY. (Úmyslně jsme těmto dvěma svazkům ponechali názvy, na něž jsou čtenáři zvykli z vydáni Toužimského a Moravce.) Třetí část TARZANOVY ŠELMY otiskuje na pokračováni v současné době časopis Větrník.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu Knihovničky VĚTRNÍKU v roce 1970, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledem titulní strany.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) číslo Knihovničky VĚTRNÍKU do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VĚTRNÍK zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *