KAŠPÁRKOVY NOVINY – 03.ročník – 1933-34

Dnes archivované číslo časopisu KAŠPÁRKOVY NOVINY ze září roku 1933 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Břeťa. Veliký dík!

KAŠPÁRKOVY NOVINY začaly vycházet v roce 1931 s názvem KAŠPÁRKOVY NOVINY VOJTY MERTENA (1. a 2. ročník).

První rok byly měsíčníkem a pak vycházely jako čtrnáctideník. Vydavatelem byl Josef Hokr.

Štefan Švec ve své knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) věnuje tomuto titulu strany 304-306:

KAŠPÁRKOVY NOVINY využívaly popularity postavy Kašpárka populárního herce Vojty Mertena. Byly určeny dětem předškolního a mladšího školního věku. Šlo o časopis zábavní a zřetelně komerční. Každé číslo obsahovalo divadelní scénku s hlavní postavou Kašpárka (v rubrice „Kašpárkovo divadlo“), dále se časopis zaměřoval na beletrii, anekdoty (v rubrice „Kašpárkovy žertíky“), říkanky či krátké hříčky. Ročníky měly graficky jednotnou obálku, Vojta Merten psal dětem do časopisu dopisy, vystupoval ale také v reklamách v časopise tištěných. Titul publikoval obrázkové seriály, v nichž využíval dobově populární hrdiny (kapitána Prášila, kocoura Felixe aj.), v posledních dvou ročnících román na pokračování, dále rubriku hádanek („Kašpárkovy hádanky“), návody ke kreslení a také tzv. „Veselý tělocvik“ – tělesná cvičení pro menší děti, před stavovaná např. pomocí zvířat či domácího nábytku. Vyhlašoval také čtenářské soutěže- ve skládání draka, ve sbírání adres atd. Na obálce se často objevovaly reklamy, kromě produktů pro děti, jako byla zubní pasta Thymolin, např. i na auta či motocykly.
První ročníky časopisu tiskly ještě beletrii známých autorů pro děti, v posledních ročnících převážil už spíš výhradně zábavní obsah a reklamy.

KAŠPÁRKOVY NOVINY otiskovaly v rubrice ČTVERÁCTVÍ NAŠICH ČTENÁŘŮ SLOVEM I OBRAZEM příspěvky svých čtenářů:

Na pokračování vycházela pohádka UKRADENÝ JEDINÁČEK z pera Em(m)y Tintěrové:

Veršovaný komiks PŘÍHODY A DOBRODRUŽSTVÍ JIŘÍKA S VĚRKOU A PEJSKA ŽULÍKA kreslil Václav Arnošt Jarolímek (*1897  +1951) – používal pseudonym A. V. Jarol. Po vystudování se věnoval práci akademického malíře, ilustrátora, grafika a výtvarníka. Této činnosti se profesionálně věnoval po celý život. Po první světové válce se angažoval ve filmovém průmyslu – na poli publicistickém, spisovatelském a hlavně praktickém – jako herec, autor námětu i scénáře. Podílel se na šesti filmech, ale zdá se, že jen dva se zachovaly (Děvče z Podskalí, Čertisko).

DĚJINY ČEKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ – Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Forest, Michal Jareš – strana 201:

„… Ve třetím ročníku čtrnáctideníku KAŠPÁRKOVY NOVINY se Emil Posledník v komentovaném seriálu FA-ZOLOVA NOVÁ DOBRODRUŽSTVÍ (č.1-18/1933-34, 7x) znovu vrátil ke svému černošskému hrdinovi a jeho drobným alotriím. Na zadní straně pokračoval Jarolův cyklus z předchozího školního roku, pouze s mírně rozšířeným názvem PŘÍHODY A DOBRODRUŽSTVÍ JIŘÍKA S VĚRKOU A PSA ŽULÍKA (č. 1-17/1933-34, 15x). Jeho hrdinové tentokrát dostali příležitost uniknout ze své každodenní reality a v nalezeném letadle se – poslušní dobových konvencí – vypravili do Afriky. …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KAŠPÁRKOVY NOVINY z let 1933-34, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu KAŠPÁRKOVY NOVINY  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *