Jedno číslo časopisu PIONÝR – 29.ročník – 1981-82

Dnes archivované číslo časopisu PIONÝR z roku 1981-82 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Pitriss. Veliký dík!

V tiráž časopisu se uvádí: „PIONÝR Zábavný měsíčník pro mládež. Vydává Česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. Redakci řídí Vladimír Klevis.“ Rozsah časopisu byl 48 stran (strany byly číslovány v celém ročníku průběžně),  stál 2 Kčs.

Po stránce grafiky byl dle mého časopis PIONÝR téměř po celou dobu svého vydávání lídrem mezi českými dětskými časopisy. Nejvalitnější grafické zpracování míval v době, kdy v redakci působil osobitý výtvarník a ilustrátor Karel Franta. Druhého grafického vrcholu dosahoval časopis PIONÝR v době, kdy obdobnou pozici zastával Adolf Born (i když je potřeba objektivně uvést, že za grafické zpracování 29.ročníku odpovídal Karel Vilgus). Dnes archivované číslo je toho dokladem – všimni si například jen jedné z mnoha drobností – na každé stránce dominuje číslo 5 (5.číslo PIONÝRA).

Těžiště PIONÝRA bylo v próze i poesii cílené na žáky druhého stupně ZŠ. Pravidelná rubrika LITERÁRNÍ KOMPAS mířila do současné literatury:

Do PIONÝRA patří i přepis rozhovoru autora ANNY PROLETÁŘKY. I když je dnes známější spíše svým NIKOLOU ŠUHAJEM LOUPEŽNÍKEM, kterého pro brněnské divadlo Husa na provázku přepsal paradoxně Milan Uhde, stojící na jiném politickém pólu než Ivan Olbracht.

Pionýrský DĚJEPIS ZA ŠKOLOU byl propojen s rozhlasovým vysíláním, což bylo pro redakci PIONÝRA i ČRo oboustranně vhodným spojením. Časopis se ke čtenářům dostal cca 14 dnů před vysíláním avizovaného pořadu.

Na hereckou tvář Josefa Dvořáka. V časopise PIONÝR (i po jeho přejmenování na FILIP) vyšlo celkem 180 povídek Svatopluka Hrnčíře v cyklu DETEKTIVNÍ KANCELÁŘ JOSEFA DVOŘÁKA. V roce 1992 byl vydán šedesátistránkový výběr těchto povídek knižně. Hrdinou je herec Josef Dvořák, který se nechal ke každé povídce vyfotografovat v jiném převleku a postupně představoval i klasické literární detektivy

Z oblíbenosti „čerstvého“ televizního seriálu ARABELA těžila redakce převyprávěním na pokračování. První díl ARABELY (první série má 13 dílů) měl v televizi premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980.

Není žádným velkým tajemstvím, že některé příběhy či „dopisy“ pro rubriky jako TAJNÁ SCHRÁNKA v časopise PIONÝR (její obdobu měly i jiné tehdejší tituly) čas od času napsali sami redaktoři.

Dlouhodobá spolupráce hudebního vydavatelství Panton (statisticky vydával drtivou většinu interpretů, které jsem tehdy poslouchal) a časopisu PIONÝR se promítla do pravidelné rubriky HALÓ, TADY JE PANTON. Pro milovníky muziky nepřehlédnutelná stránka, která v sobě skrývala hezké drobné příběhy – jako třeba ten s Ladislavem Vodičkou a Johnym Cashem 🙂

PIONÝR i ve svém 29.ročníku pokračoval ve fotopříbězích z filmů. V dnes archivovaném čísle to je TAJEMSTVÍ HRADU V KARPATECH:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z let 1981-82, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní strany.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *