Jediné číslo? DUHOVÁ PLANETA – 1.ročník – 1991

Pro www.detske-casopisy.cz časopis DUHOVÁ PLANETA  připravil Nemo.  Moc děkujeme!

V tiráži časopisu je uvedeno:  DUHOVÁ PLANETA – časopis správných kluků a děvčat. Vydává křesfanské nakladatelství a agentura ROSA v Praze. Ročník I • Vychází čtrnáctidenně. Cena 6,80 Kčs. Šéfredaktor: Jan Šimáně, zástupce šéfredaktora: Dr. Jan Tůma, externí výtvarný redaktor Karel Tykal.

Před vydáním prvního čísla DUHOVÉ PLANETY byl v roce 1991 šířen propagační list, který hlásal: „Už v polovině května vychází DUHOVÁ PLANETA časopis všech správných kluků a děvčat, čtrnáctideník, na který jste dlouho čekali. PŘESVĚDCTE SE ! Zveme vás na dobrodružnou celoroční výpravu do země Ctyř sluncí, tajemné říše Inků. • Přečtěte si napínavé i veselé seriály, vzrušující povídky o Divokém Západu, Indiánech, Eskymácích, válečných soubojích, exotických zvířatech.· Vaši sbírku obohatí vojenské zbraně a uniformy, rytířské a šlechtické erby. • Dozvíte se o významných křesťanských událostech a osobnostech. …“ Leták taky obsahoval lákavou nabídku pro distribuci DUHOVÉ PLANETY: „Pozor – kolportéři získají prodejem 100 výtisků plných 130 korun! Takovou možnost nemáte při prodeji žádného časopisu pro děti!

duhova_planeta_letak

V úvodníku 1.čísla píše šéfredaktor: „Vítáme čtenáře Duhové planety. Budou ji číst chlapci a děvčata, kteří se třeba těžko kamarádí, ale i čtenáři chtiví zdravého dobrodružství s kamarády a přáteli. Duhová planeta je určena pro všechny správné kluky a děvčata, kterým články, obrázky, povídky, hry, seriály, humor budou příjemným rozptýlením po vyučování nebo po práci, poučením i zábavou pro volný čas.
Jednotlivcům pomůže DUHOVÁ PLANETA přinášet spektrum barevných zajímavostí, nu a těm dravějším v jejich klubech a oddílech náměty k činnosti. My všichni, autoři i kreslíři, novináři i kolportéři, chceme přinášet okamžiky dobré nálady a pomoci celoživotnímu předsevzetí – přispět světu dětí a mládeže. Přiložit pomyslnou cihlu k cihle, pěstičku k pěsti, žlutý kvítek ke květinám jiných barev, aby z toho byl užitek nejen pro naši modrou planetu Zemi, ale i pro duhovou planetu našich fantazií a nenáročných, a přece postupně náročných cílů.
JAN ŠIMÁNĚ – Galén“

duhova_planeta_1.rocnik_(1991)_cislo_01_kronika_indianske_moudrosti

Kontraverzní Jan Tůma připravoval dvoustranu ZEMĚ ČTYŘ SLUNCÍ, podobně jako před lety obdobnou rubriku v ABC či při pokusu o obnovu MLADÉHO HLASATELE v roce 1990 – viz článeček z 10.2.2016.

duhova_planeta_1.rocnik_(1991)_cislo_01_zeme_ctyr_slunci

Invaze animovaných seriálů z dílny studia Walt Disney, která tou dobou probíhala českou televizí, musela být reflektována i v dětském časopise (vždyť i předválečný MLADÝ HLASATEL tisknul také Kačera Donalda).

duhova_planeta_1.rocnik_(1991)_cislo_01_mickey_mouse

Na poslední stránce DUHOVÉ PLANETY byl otiskován původní kreslený seriál TAJEMSTVÍ OPIČÍ TLAPKY. Kreslíř Jiří Veškrna (mimo jiné kreslil PRVNÍ VÝPRAVU DO ZTRACENÉHO SVĚTA – pro ABC 1969-70) pár let učil na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze.

duhova_planeta_1.rocnik_(1991)_cislo_01_tajemstvi_opici_tlapky

Nepodařilo se mi zatím vypátrat, zda vyšly i další čísla DUHOVÉ PLANETY. Zdá se, že spíš zůstalo pouze u 1.čísla.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání DUHOVÉ PLANETY v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované stránky DUHOVÉ PLANETY – kliknutím na náhled strany:

DUHOVA_PLANETA_1.rocnik_(1991)_cislo_01

One Response to Jediné číslo? DUHOVÁ PLANETA – 1.ročník – 1991

  1. tom s napsal:

    Je to opravdu tak, že vyšlo jediné oficiální číslo časopisu Duhová planeta, který navazoval na obnoveného Mladého hlasatele vydávaného ATOSem. Když po oficiálním dvojčísle 20-21/1991 nakladatel redakci zrušil a začal vydávat Hlasatele, vyšlo nejprve jedno černobílé neprodejné číslo Mladého hlasatele č. 22, sestavené Josefem Bláhou a poté právě Duhová planetka, zastřešená organizací Duha. Pak zase nebyly peníze a začala v A5 formátu vycházet Duhová planetka. Ale to už je jiná pohádka 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *