HVĚZDIČKA – příloha deníku PRÁCE – 1988-1989

Na webu https://www.detske-casopisy.cz/tag/hvezdicka/ je zveřejněna příloha Hvězdička z roku 1990. jsou tam i některé bližší informace.

Dnes uveřejňuji Hvězdičku z roku 1988-1989. Vycházela v každém sobotním vydání:   Příloha deníku Práce, na sedmé straně. V Hvězdičce se redakce  věnovala zejména naučným i poučným článkům. Chtěla tak děti seznamovat  s zajímavými událostmi,  osobnostmi a také radit jim, jak se mají chovat mezi lidmi a také seznamovala se zajímavými  pamětihodnostmi naší země.

V rubrice  z roku 1988 Hádej kdo to je,  pod kresleným obrázkem a  krátkým článkem seznamovala redakce čtenáře s některou naší i světovou osobností. Byli to lidé z oblasti kultury, politiky, cestovatelé a vynálezci a další.  Čtenáři formou soutěže měli uhodnout tuto osobu. Vylosovaný výherce obdržel knihu, tak jak u všech dalších soutěží.

Klub Vařítko zaměřil zase pozornost na vaření. Byly zde různé recepty, zejména ze známých i jednoduchých jídel. A opět formou soutěže měli čtenáři zaslat nějaký recept a ten nejlepší byl odměněn.

Jak v předchozích ročnících i dalších byla zde rubrika pro turisty a zájemce o putování naší zemí. Zde byly odkazy na různé zámky, hrady, památná místa a místa kde bydleli nebo pracovali přední čeští spisovatelé, hudebníci, malíři a další osobnosti.

Celoročně také  vycházela Abeceda poznání, pokračující z minulých ročníků deníku, kde laickým způsobem vysvětloval autor (lk) o různých zákonitostech ze života, jak se co vyrábí, odkud pochází dotyčný výrobek, kdo ho používal, jak vznikly různé zvyky, či kdo dal dotyčné věci jméno a další informace.

V roce 1989 začala redakce s výchovou chování mládeže k dospělým i mezi sebou. Nakreslená situace i s krátkou básničkou ukazovala, jak se v dané situaci máme chovat. A opět formou soutěže čtenáři odpovídali na zadanou otázku.

Další soutěží byla rubrika Cesty do historie. Nakreslená památná budova, např. hrad, zámek apod. s krátkým popisem co se zde událo a kde památka se nachází.  Pak stačil jen název památky a ten zaslat do redakce.

Pro ty nejmenší byly v Hvězdičce krátké básničky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu HVĚZDIČKA z roku 1988 – 1989, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu HVĚZDIČKA – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu HVĚZDIČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *