HISTORICKY PRVNÍ SETKÁNÍ SPOLUPRACOVNÍKŮ DOBROVOLNÉ DIGITALIZACE 3.-4.11.2018

Už v roce 2013 jsem zaznamenal ojedinělé podněty k setkání registrovaných uživatelů www.detske-casopisy.cz, ale při pár desítkách dobrovolníků mi připadalo, že na takové setkání ještě není čas. Až nás bude pár stovek, pak by mohlo mít takové setkání smysl.

Po pěti letech se mi zdá, že se čas naplnil (aktuálně 219 registrovaných uživatelů). Děkuji Damrovi za připomenutí : -) Dohodli jsme se na smysluplném  „setkání VIP“ (tedy cca 5 lidí, kteří se podílejí na tvorbě www.detske-casopisy.cz) – ač spolupracujeme i pět let, nikdy jsme se naživo nepotkali, jen orientačně o sobě víme že Totem je ze středního Slovenska, Damro od Brna, swetree z Prahy, … Protože bydlím „uprostřed naší bývalé republiky“ (tedy „Československa“) a můžu zajistit jak ubytování, tak dostatečně velký prostor pro setkání v Dětském bezbariérovém centru Březiny, dohodli jsme se udělat takové setkání v Kateřinicích u Vsetína ve dnech 3.-4. listopadu 2018.

A to nejpodstatnější – dohodli jsme se, že na toto setkání pozveme všechny registrované uživatele www.detske-casopisy.cz – aktivní i aktuálně neaktivní. Všichni by měli mít ve své mailové schránce pozvání a další potřebné informace.

Předpokládám, že naše setkání bude mít volný „program“, ale přesto by bylo vhodné se pobavit o těchto okruzích (uvítáme další náměty – zkuste doplnit):

  1. Informace o tom jak organizačně a technicky funguje  archivace  časopisů – burza nápadů za podmínky realizovatelnosti.
  2. Informace o současných technologiích, aneb není sken jako sken, co vše a jak děláme na koleně – vzájemná obhlídka kolen ;), tedy „kdo přijede, může přivézt své a odvést si ostatních poznatky neboli know-how
  3. Potřebuje náš web vylepšit? Potom tedy čím a jak?
  4. Zákony zachování – Stal by se dnes Mirek Dušín schizofrenikem? Hledání kompromisu mezi selským rozumem, altruismem a pravidly doby
  5. Diskuse o nastavených parametrech pro tvorbu časopisů, používaném formátu PDF, kvalitě zdrojů (ponechat stávající nastavení pomyslné laťky kvality nebo ji umíme zvednout? Co by to znamenalo v souvislostech, jakými jsou např. velikost hostingu, serverových disků, využitelnost v budoucnosti, …)
  6. Brainstorming o možnostech zajištění zdrojů pro opravy a chybějící čísla
  7. Debata o samotné tvorbě článečků (četnost, pestrost titulů, správné označování citací, ….)
  8. Dát nebo nedat projektu oficiální punc (např. založit o.p.s. nebo z.s.)? Jsem osobně vůči založení „právní osoby“ spíše skepický, ale právě proto potřebuji slyšet argumenty zda ji potřebujeme x nepotřebujeme?  Plusy a mínusy.
  9. Debata o „adopci“ konkrétního titulu (ABC, JUNÁK, PIONÝR, VTM, ….) konkrétním uživatelem, který by si vzal na starosti jeho kompletaci, výběr nejkvalitnějších digitalizací, zaměřil se na dohledání chybějících stran, ….

Na všechny, kteří se rozhodnou na setkání dorazit (ubytování ve vlastním spacáku zdarma), se moc těším a slibuji si od toho další impuls pro naše společné dílo(Dazul)

One Response to HISTORICKY PRVNÍ SETKÁNÍ SPOLUPRACOVNÍKŮ DOBROVOLNÉ DIGITALIZACE 3.-4.11.2018

  1. Dazul napsal:

    Někteří účastníci setkání dorazí už v pátek. Ti, kteří přijedou vlakem do VM mohou využít můj odvoz na DBCB (v práci končím kolem 17:00).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *