FILIP – kulturní měsíčník pro mládež – (1990-únor až 1990–srpen)

Časopis  PIONÝR byl v 37. ročníku v 6.čísle přejmenován na časopis FILIP. Bližší podrobnosti k této změně uvedla redakce v tomto čísle. 37. ročník pokračuje ale  pod názvem FILIP. Cena časopisu zůstala stále na 4 Kč a měl 48 stran. Na stránce https://www.detske-casopisy.cz/premiera-casopisu-filip-1-rocnik-1991/ najdete pár čísel.

V pátém  čísle PIONÝRA ročníku 37 uvádím, že skeny nejsou mnohdy moc povedené a také chybí okraje stránek i s textem. Tato čísla jsou většinou také od kamaráda Nema, který je  sehnal již takto naskenované. Všechna čísla  byla skenována ze svázaného časopisu. Možná se najde některý kolega, který to vylepší.

„VÁŽENÝ A MILÝ ČTENÁŘI!

Jak sis nepochybně všiml, netřímáš v rukou časopis Pionýr a přece vlastně ano. Něco se změnilo, něco — a je toho podstatně víc — zůstalo. Redakce upřímně doufá, že měnit se bude jen to, co nevyhovovalo nebo se nelíbilo, a že všechno to dobré, nač jsi byl ve svém měsíčníku zvyklý, zůstane, ba zlepší se. Změnil se, a to nepřehlédnutelně, název. Proč? Tak za prvé — proč ne Pionýr. V prvním čísle letošního ročníku jsme se pokusili v krátkém článku oloupat z tohohle krásného slova nános doby — vysvětlit jeho původní význam a jeho další významy, jak je na sebe slovo pionýr postupem času nabalovalo. Nic plátno — spousta lidi nadále náš časopis považovala (dlužno podotknout: aniž ho kdy četla) za jakousi metodickou příručku pro vedoucí pionýrských oddílů), případně soubor pokynů, návodů a příkazů, kterak být správným pionýrem. Ty, který časopis znáš, víš, že tomu tak nikdy nebylo. Jenomže ono na tom něco je. Tedy na tom názvu. Byl bezpochyby zavádějící a ani trochu nedával tušit, že jde vlastně o tiskovinu plnou kultury, umění, historie a estetiky. A tak — a to je za druhé — bylo třeba hledat nový název právě v oblasti těchto druhů lidské činnosti. Po všech Pegasech, Trubadúrech, Pódiích atp., nakonec zvítězil na celé čáře FILIP — rozuměj Film Literatura Písničky a hudba vůbec. To ovšem neznamená, že na ostatní druhy „kumštu“ a krásy nezbude místo — kdepak! Prostor tu najdou i výtvarné směry, divadlo, poezie, historie, péče o památky a samo sebou i oblíbené zábavné součásti kultury našeho všedního života — tedy soutěže, kvízy, testy, křížovky, zajímavosti.

Tolik ke změnám z naší strany. Teď jsi na řadě ty. Piš nám, co bys chtěl v novém časopise nacházet, co z Pionýra v něm má zůstat a co ne. Všechny tvoje nápady a náměty jsou pro nás neocenitelné. FILIP chce totiž být především časopisem, který budeš rád číst!

Tvoje redakce.“

Pokračuje komiks  Káji Saudka a autora textu Reinische Šarlatáni aneb Příběh učenců a bláznů.

Ve 12. čísle komiks na motivy románu Jamese Olivera  Curwooda  – Vlčák Kazan kreslí Jan Odehnal.

Tak jak píše redakce čtenářům v 6.čísle, obsah časopisu FILIP zůstává v podstatě stejný jak tento ročník časopisu PIONÝR.

Ve 12.čísle je upoutávka na nový ročník časopisu. Je uvedený jako první ročník. A také dojde ke změnám vydavatele i redakce a také ceny.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu FILIP z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu FILIP – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro, Nemo)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu FILIP zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *