Dvě čísla časopisu K.O.MIX – 1.ročník – 1990

Dnes archivované čísla časopisu K.O.MIX z roku 1990 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Stephenx. Veliký dík!

Obě čísla mají digitalizováno 15 stran, což vysvětluje, proč na žádné z nich nenajdeme tiráž časopisu, ze které bychom mohli vyčíst záchytné informace pro další pátrání k souvislostem ohledně K.O.MIXu. S vysokou pravděpodobností je tiráž umístěna na chybějící šestnácté straně. Nepodařilo se mi ověřit kolik čísel časopisu K.O.MIX bylo do jeho zániku vydáno. Ale třeba někdo z návštěvníků tohoto webu poskytne informace, které by mezeru doplnily 🙂

Pod pseudonymem Mireg se skrývá Miroslav Regitko (*1965). Kromě toho, že se narodil ve slovenské Šali, jsem dohledal, že „Vyučil sa zámočníkom, skúsil pedagogickú činnosť ako vychovávateľ a tak sa dal aj na tvorbu komiksov.“ Jeho autorský komixs PLECHO SPADNUTÝ DOBRODRUH má celkově 19 stran. V obou dnes archivovaných číslech zabírá 5 stran.

Celkově 7 stran (v 2.čísle je publikována poslední 7. strana) zabíral kreslený seriál SOKRATES, který je taktéž autorským počinem karikaturisty, grafika, animátora a ilustrátora Kolomana Leššo (*1942).

Komiks PATROLA ČASU se vlezl na 10 stran. Podle scénáře P.Uličného jej nakreslil Juraj Maxon (*1963).

Nevím zda je ILUSTROVANÝ PÍSŇOVÝ TEXT originálním nápadem ilustrátora Kolomana Lešša (*1942), každopádně mně osobně v K.O.MIXu  zaujal nejvíce. Možná to je skvělou variací na „agátochristiovský“ text. Fantasticky jej napísal Milan Lasica (*1940) (poslechni si píseň z roku 1981). Fakt je, že v současnosti vycházejí komixově zpracované písničkové texty na poslední straně trampského časopisu PUCHEJŘ.

Ivan Kučera na svém webu recenzie.ivankucera.sk píše:

„Vlnu, ktorá nás v rokoch 1990 – 2000 zaliala, môžeme bez výraznejších výčitiek svedomia spätne hodnotiť ako najvýraznejšiu, najväčšiu, najlepšiu a najdôležitejšiu zo všetkých slovenských komiksových vĺn dovtedy. Nedá sa povedať, že by žáner komiks bol pred rokom 1990 u nás mŕtvy. Bol SKORO mŕtvy. Polomŕtvy, bolestivo sa prevaľoval s kŕčmi v posteli, zaliaty potom a kričal zo sna, to áno. Ale ÚPLNE mŕtvy, to nie. Jeho stopové prvky by sme určite našli aj pred rokom 1990. Ak necháme bokom „dovozy“ z Čiech, o ktorých tento článok nie je (ako napr. „Rýchle šípy“), zostanú nám dajme tomu legendárne (a čisto slovenské) príbehy „Kamka a Kamky“, uverejňované v mládežníckom časopise „Kamarát“. Svoje k téme povedal aj skôr „vedecky“ založený časopis „Elektrón“ resp. „Elektrón + Zenit“, ktorý na svojich záverečných stránkach prinášal napr. komiksovú adaptáciu možno jednej z najlepších sci-fi kníh, aká bola kedy napísaná, Aldissovho šokujúceho „Nonstop“ o jednej obrovskej a príliš záhadnej vesmírnej lodi.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu K.O.MIX z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu K.O.MIX – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *