Dvě čísla ABC – 6.ročník – 1962

V článečku 27.3.2014 byl archivován ne příliš povedený „kreslený“ seriál ROBINSONI. Tipoval bych, že neplnil předpoklad „dobrého komiksu“, jak si šéfredaktor Vlastilav Toman přál. ROBINSONI vycházeli v roce 1962 – v 6.ročníku ABC.

Vlastislav Toman – MŮJ ŽIVOT S ABC, strana 120: „V oné době se náklad ábíčka pohyboval kolem 125 000 výtisků, ale věřili jsme, že máme na víc! Ovšem – jak na to? Začínal jsem být přesvědčený, že nám chybí dobrý komiks, čili kreslený seriál. To, co jsme tiskli, opravdu čtenáře moc netáhlo a nevzbuzovalo v nich zvědavost, jaké bude příští pokračování příběhu.
A ještě o jedné věci jsem přemýšlel a začal o ní přesvědčovat nejen kolegy v redakci, ale i z ostatních časopisů: Měli bychom vycházet podle školního roku! Takhle prázdniny přerušují kontinuitu různých našich aktivit. Bylo totiž běžné,  že se předplacené časopisy distribuovaly přes školy a tam pak o prázdninách zůstaly ležet do doby, než se děti vrátily. Zdálo se, že moje snažení u kolegů získává podporu, ale jak to zvládnout i „nahoře“ u příslušných orgánů? To byl úkol pro šestý ročník (1962)!
Jak ukazuje tiráž, svého aktivu pro práci se čtenáři se dočkal i Jan Šimáně. Byli v něm M. Bauman, P. Cieslar, M. Laxa, M. Lišková a J. Tůma. Slávovi Jílkovi přibyl do rady výtvarník J. Tesař, který se pak na dlouhou dobu stal kreslířem našeho Kompasu.
Řekl bych, že šestý ročník byl takový obyčejný, a nemohu si vzpomenout na žádnou výjimečnost. A přece je tu jeden zajímavý okamžik, o kterém jsem již rozsáhle psal: do redakce přišel „zakázaný“ spisovatel Jaroslav Foglar a nabídl nám spolupráci!

ABC_6.rocnik_cislo_08_vtipek

Obě dnes archivovaná čísla 6.ročníku ABC  pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Břeťa R. Děkujeme 🙂

Pro to, aby byl 6.ročník archivován kompletně, zbývá digitalizovat ještě chybějících 9 čísel ABC. Třeba se této výzvy brzy ujme někdo z návštěvníků www.detske-casopisy.cz Pokud se na to někdo dá, prosím o zanechání vzkazu v komentáři k tomuto článku – aby se tím zbytečně nezabývalo více lidí a práce se nedublovala.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

ABC_6.ročník_(1962)_číslo_11

ABC_6.ročník_(1962)_číslo_12

 

 

2 Responses to Dvě čísla ABC – 6.ročník – 1962

  1. damro napsal:

    Mám 6. ročník (1962) rozpracovaný. Kdybyste náhodou ho také někdo dělal, tak se ozvěte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *