Dvě čísla ABC – 46.ročník – 2001

Dnes archivovaná čísla časopisu ABC z roku 2001 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Karel. Moc děkujeme.

V tiráži dnes archivovaného čísla se píše: ABC, časopis generace XXI.století – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata. Vydává Ringier ČR a.s., šéfredaktorka Miroslava Volfová, zástupce šéfredaktorky RNDr. Martin Smrček,  cena výtisku 24 Kč, …“

ABC v roce 2001 vycházelo v rozsahu 44 stran. Podle „Kanceláře ověřování nákladu tisku“ bylo tištěno cca 81.000 výtisků ABC, průměrný prodaný náklad byl cca 56.000 výtisků.

Stálice na poli časopisů pro děti a mládež. I tak lze ABC oprávněně titulovat. I tento „titul“ není zadarmo. Od 1.ročníku prošlo ABC řadou proměn co do rozsahu, periody vydávání i kvality. Protože se jedná o časopis komerční, nelze si v dnešním modelu vydávání představit, že by vycházel bez komerčních reklam. A srovnáváno předrevolučním obsahem časopisu, je potřeba zmínit (v kombinaci s reklamou) i zvýšeným prvkem podbízivosti. To je ta daň za „přežití“.

Každopádně nelze redakci ABC upřít nalezení fungujícího konceptu. Ve srovnání s jinými tituly nakladatele (BLESK, …) časopis ABC z toho nevychází nejhůř : -)

Připomínám, že i když na stávajícím trhu lze najít kvalitní časopisy pro děti a mládež bez tak extremního výskytu reklamy a podbízivosti, jedná se o časopisy, které nefungují na komerční bázi (spolkové časopisy typu JUNÁK, TOMÍK … či nábožensky orientované časopisy typu CVRČEK, MILUJTE SE!, …). To bychom samozřejmě srovnávali nesrovnatelné.

ABC se od svého vzniku snažilo být časopisem moderním, časopisem, který reflektuje zájmy současné gernerace dětí.

Akcent na to být „cool“ (tedy být „in“, moderní, držet krok s dobou, …) je patrný i „vystřihovánek“ které jsou pro ABC tak typické. Třeba model horského kola:

Technicky zaměřeným čtenářům dokázal i 46.ročník ABC přinášet zajímavé a poutavě „zabalené“ témata z elektroniky i klasické fyziky:

Pravidelná rubrika RYCHLÝ POSTŘEH dokázala zaujmout i netechnicky zaměřené čtenáře.

V rámci správné sebepropagace se redakce nemusela chlubit cizím peřím:

V roce 2001 byl v časopise ABC otiskován jediný kreslený seriál – ZKÁZA PLANETY ZEMĚ. Je dílem spolupráce Václava Šorela s Jiřím Petráčkem. Tento seriál se podařilo na www.detske-casopisy.cz archivovat 24.1.2017.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  letech 2001, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

ABC_46.rocnik_(2001)_cislo_03

ABC_46.rocnik_(2001)_cislo_24

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *