Dvě čísla ABC – 45.ročník – 2000

V tiráži dnes archivovanýcho čísel ABC 45.ročníku, se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata. Vydává Ringier ČR, a.s. Šéfredaktor  RNDr. Martin Smrček. Cena výtisku 24,- Kč.“

Šéfredaktor RNDr.Martin Smrček (*1956) pracoval v ABC od roku 1990 jako redaktor a v letech 1999-2000 jako šéfredaktor. 45.ročník ABC je tedy posledním, kde v roli šéfredaktora působil. Profesí je zoolog a celoživotně se zabývá popularizací přírodních věd. Od roku 2011 pracuje v ZOO Praha. Když pracoval v ČRo, byl členem týmu, který připravoval projekt Odhalení – Trochu jinou reality show z pavilonu goril v pražské zoo.

V roce 2000 byla zástupkyní šéfredaktora Miroslava Volfová, která je ve 26.čísle 45.ročníku uvedená jako  šéfredaktorka ABC (tuto funkci zastávala v letech 2000-2009). RNDr.Martin Smrček je uveden jako zástupce šéfredaktora.

Zaměření časopisu ABC se ani po 45 letech nemění – mix techniky a vědy s přírodovědnými tématy. Mění se „jen“ grafika časopisu – zlí jazykové tvrdí, že je bulvárnější, já to vnímám tak, že se grafici snažili držet krok s dobou, ale nepřekročili tu přesně nedefinovanou hranici k „bulváru“.

Sílou ABC bylo vždy to, že dokázalo i ty méně záživné témata svým čtenářům dobře „prodat“ – čtivým textem, poutavou i edukativně pojatou grafikou.

Pravidelné rubriky typu RADY, NÁVODY i Z TECHNIKY dolázaly často zaujmout i netechnicky zaměřené čtenáře.

Byly ročníky ABC, kdy bylo každé číslo kreslenými seriály doslova prošpikováno – a nemám tím na mysli „speciály“. V dnes archivovaných číslech je komiks je zastoupen „pouze“ příběhem KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA KE HVĚZDÁM. Dle námětu Poula W.Andersona – o prvním kontaktu, v němž středověké vojsko zajme mimozemskou kosmickou loď, napsal scénář Petr Konupčík a nakreslil Vladimír Bican. V časopise ABC vycházel tento seriál od 24.čísla 44.ročníku (1999) do 26.čísla 45.ročníku (2000).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  letech 2000, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

ABC_45.rocnik_(2000)_cislo_20

ABC_45.rocnik_(2000)_cislo_24

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *