Dvanáct sešitů DÁLKY – série NOBODY – 1992-95

Dnešní čísla sešitů DÁLKY z roku 1992-95 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Damro – moc děkujeme!

Sešitové romány DÁLKY – edice dobrodružné četby na počátku devadesátých let minulého století vydávalo vydavatelství Magnet-Press a od roku 1992 vydavatelství OSTROV, které založil šéfredaktor DÁLEK  Jiří Stegbauer.

Původní edice DÁLKY vydala 1. číslo NOBODYHO jako svazek 4 v roce 1992 – další svazky již byly vydány vydavatelsvím OSTROV a číslovány pouze pořadím jednotlivých dílů NOBODYHO.

Autorem všech dnes archivovaných čísel DÁLEK, které otiskly NOBODYHO příběhy je Robert Emil Kraft (*1859 +1916).  Byl to německý spisovatel, autor dobrodružných, detektivních a fantastických kolportážních románů, z nichž nejznámější je jeho právě dnes archivovaná série o NOBODYM. Jeho spisky jsou údajně nestejné, převážně nízké kvality.  Jsou zasazeny do různých částí světa. Kraft byl a je srovnáván s Karlem Mayem, ale narozdíl od něj psal o místech, které ve svém velmi dobrodužném životě poznal (útěky z domova, krádeže, vězení, ztroskotání, práce na lodi, pouštní lovec, vojenská služba v námořnictvu, bohaté dědictví,…).

dalky_(1992)_nobody_uvod

Prvních šest dílů NOBODYHO napsal Kraft v roce 1904, dalších pět dílů napsal o dva roky později. V češtině vydalo šest dílů nakladatelství Toužimský a Moravec – v letech 1935-37.

dalky_(1992)_nobody_uvod_wowk

Úprava titulní stránky včetně obrázku Zdeňka Buriana zůstala u všech dvanácti vydaných sešitů DÁLEK s NOBODYM stejná. Jen pro pořádek – Zdeněk Burian ilustroval pouze první díl NOBODY – MUŽ Z NEZNÁMA, zbývajících jedenáct dílů ilustroval Jiří Wowk.

Ve roce 1995 ve 12.čísle s názvem LOVCI DIAMANTŮ uveřejnil Jiří Stegbauer toto oznámení:

DALKY_(1995)_Nobody_12_KONEC

Bylo by špatně nezmínit pozoruhodnou přílohu 5. sešitu DÁLKY (1993) s názvem TAJEMSTVÍ MALÍŘE, kterou připravili Jiří Polák a Ivan Vápenka. Vydavatel Jiří Stegbauer přílohu uvádí slovy: “Patřím ke generaci, která se k Rychlým šípům dostala především díky podkrovím a půdám, sklepům a kůlnám. Záhadami a napětím obestřená místa našeho dětství jako by sama otvírala báječný svět dobrodružství, který nám byl zlovolným stalinským režimem v padesátých letech odpírán. A tak jsme si, hlavně v příbězích Rychlých šípů na často již zažloutlých stránkách zakázaných časoplsů, přinášeli z půd a sklcpů podivuhodné klíče, otevírající poklady dětských zážitků. Neboť jsme náleželi k tisícům těch, kteří se znovu vydali ve stopách slavného chlapeckého klubu na české ostrovy robinsonů, zálesáků, hledačů pokladů., ochránců Modrého života, kamarádů Hochů od Bobří řeky, přátel Žlutého kvítku.
Ale dost osobních vzpomínek. Tato příloha svazku edice Dálky je věnována muži, který se s Jaroslavem Foglarem podílel na ražbě orlginální a výjímečné pečeti v historii českého časopisectví a svým způsobem i dětského hnutí. Zatímco život a dílo J. Foglara jsou již téměř dokonale zmapovány, život a dílo malíře a ilustrátora dr. Jana Fischera, výtvarného otce Rychlých šípů, dosud jen čekaly a zvaly na “výpravu do bílých míst”. Co předcházelo a v čem tkvělo tajemství malířova úspěchu? To jsou hlavní otázky, na něž se autoři snaží odpovědět jako na součast dluhu, který vůči dr. Janu Fischerovi máme. Naše příl0ha, žel, tento dluh nevyrovnává bezezbytku. Téma a zejména nabídka obrazových ukázek jsou rozsáhlejší než vydavatelské možnosti, podmíněné právě probíhajícím ekonomickým vývojem. Berme proto tento materiál jako první skromnou morální splátku muži, který ji dávno zasluhoval.”

dalky_(1992)_nobody_5_tajemstvi_malire

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání sešitů DÁLKY v roce 1992-1995, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla edice DÁLKY – kliknutím na náhled strany:

DALKY_(1992)_cislo_04_Nobody_01_Muz_z_neznama

DALKY_(1992)_Nobody_02_Tajemny_muz

DALKY_(1992)_Nobody_03_Pan_pouste

DALKY_(1993)_Nobody_04_Draci_jezero

DALKY_(1993)_Nobody_05_Indian_Bill

DALKY_(1993)_Nobody_05_priloha _Tajemstvi_malire

DALKY_(1993)_Nobody_06_Vyznavac_ohne

DALKY_(1993)_Nobody_07_Zahada_serailu

DALKY_(1993)_Nobody_08_Ostrov_smrti

DALKY_(1994)_Nobody_09_Kanon_duchu

DALKY_(1994)_Nobody_10_Dabelsky_dvojnik

DALKY_(1994)_Nobody_11_Ukradena_Niagara

DALKY_(1995)_Nobody_12_Lovci_diamantu

 

2 Responses to Dvanáct sešitů DÁLKY – série NOBODY – 1992-95

  1. wagner napsal:

    Dobry den,
    zacatkem 60.let jsem mel moznost si precist “Nobodyho”. nejsem si jisty, jestli byl autorem Robert Kraft. Bylo mi tehdy okolo 15 let a knihy jsem primo hltal. Byl vazane, meli prevazne modrou barvu a tusim, ze jich bylo asi 20. Mohli byste mi sdelit, jestli by to mohly byt ony akde bych je eventuelne mohl nekde koupit za prijatelnou cenu. Predem dekuji a jsem s pozdravem
    Wagner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *