Dvakrát ABC SPECIÁL 1990

Letní i zimní ABC SPECIÁL 1990 dorazil na www.detske-casopisy.cz z Kanady od Roberta C. Moc děkujeme.

Náhled do zákulisí ABC SPECIÁLŮ přináší Vlastimil Toman – Můj život s ABC, strana 112 a 117-118:  „ABC zřejmě bylo prvním časopisem, aspoň v bývalém Československu, který své mimořádné či zvláštní vydání označil jako „speciál“. To mi ostatně potvrzují i mnozí pamětníci a sběratelé, když si s nimi na toto téma povídám. A tak je docela možné, že si někteří z bývalých čtenářů, dnes působící v různých periodikách, na onen název „speciál“ vzpomněli, když v současné době připravují svá zvláštní a mimořádná čísla. Nehledě na to, že je také mimořádně – nebo snad speciálně? – vybavují různými atraktivními lákadly, jako jsou dárkové balíčky, s čímž právě tenkrát začalo ábíčko.

První ABC speciál vyšel o prázdninách v létě 1969 a na otázku, kterou si redakce dala sama „Proč ABC speciál?“ – odpovídá: Protože některá přání čtenářů nemůžeme splnit na stránkách normálních čísel .. za běžnou cenu dvou korun. Například obrázkové seriály – jsou velmi drahé. A hned jsme také slíbili, že vyšší cenu speciálů se vynasnažíme vyrovnat speciálními přílohami.

1. prázdninové ABC speciál z roku 1969

Poslední dva velké speciály ABC vyšly v roce 1990 už za mírně zvýšenou cenu 17 Kčs. I to byla předzvěst nastupujících ekonomických a politických reforem, které se nevyhnuly ani ABC. Rok 1990 byl rokem padesátého výročí konce 2. světové války a osvobození Československa. Konečně padl nešťastný mýtus o tom, že svobodu našemu lidu přinesla jen a pouze Sovětská armáda. Já sám jsem jako plzeňský rodák viděl, kdo v květnu 1945 přijel do Plzně a bojoval se zbytky německých vojsk, a také jsem viděl společnou přehlídku spojeneckých vojsk na plzeňském náměstí včetně jednotek sovětských vojáků. Proto mě po celá ta léta zlobilo, že na vlastní oči vidím, jak se uplatňuje známé přísloví: Každá doba má své historiky! Bohužel to platí dál.

Zatímco obsah letního speciálu napravoval chybné výklady historie druhé světové války, na obálku jsme dali kresbu vztahující se ke kreslenému seriálu Zajatec ptáka Mauk. Byly to dvě chyby, které jsem bohužel udělal. Jako tak často v naší historii, i tentokrát jsme udělali obrat o sto osmdesát stupňů a začali odmítat šmahem vše, co jen náznakem bylo spojeno se Sovětským svazem. No, a „zajatec“ byl příběhem právě odtud. Přece jen to mělo vliv na prodej speciálu, i když zase ne katastrofální. Ve speciálu byl i komiks o partyzánech a hlavně dobře napsaná fakta o druhé světové válce, o první a druhé ponorkové válce, o válce ve vzduchu, o zbraních Spojenců a jiné zajímavosti. Místo zbylo i na pár rad a návodů na prázdniny, k tomu na přílohách vojenská čepice, hra Námořní bitva a atraktivní slepovací hlavolam Ježek v kleci, který zkonstruoval Ladislav Badalec a výtvarně dokončil Jiří Petráček. Do řady provedení populárního Foglarova hlavolamu se tím připojil „papírák“.

ABC_SPECIAL_1990_Zajatec_ptaka_Mauk

Přípravy Zimního speciálu ’90 se opět ujal Ruda Baudis a dal průchod svému hoby, jímž jsou balony a vzducholodi, jak dokazuje už titulní strana a nápis Nebe v plamenech. Stejnojmenný velký komiks spojil osudy hraběte Zeppelina s příběhem českého mechanika. K tomu menší „balonový“ seriál Mikulášovy prázdniny z tvorby Miloše Nováka a pak už jen čtení o balonech a vzducholodích, které muselo nadchnout nejen kluky, ale i mnoho dospělých. To, že i papírové modely na přílohách byly „lehčí vzduchu“, je samozřejmé – balonový koš (měl se kombinovat s nafukovacím balonkem) s figurkami vzduchoplavců a dvě vzducholodě LZ-4 a NC P-ll.

ABC_SPECIAL_1990_nebe_v_plamenech

Netušili jsme, že to je poslední ABC speciál, a tak jsme se nijak se čtenáři neloučili. Bohužel. .. Těší mě, že při setkání s pamětníky – dnes seniory – slyším slova chvály a ono známé: Ještě je mám schovaný! (viz vodník Čochtan v podání Jana Wericha z muzikálu Divotvorný hrnec). V době, kdy všude ve světě na západ od naší hranice byly novinové stánky plné komiksových sešitů, dokázali jsme i za daných, mnohdy drsných podmínek vytvořit „československý speciál“, na který pak po „listopadu“ více či méně úspěšně navázali různí vydavatelé. Bohužel následná cenová liberalizace natolik změnila ekonomické podmínky, že jsme se museli zabývat především přežitím samotného ábíčka a ponechat speciály jejich osudu. Domnívám se, že pozdější pokusy redakce ABC s vydáváním jakýchsi speciálů už ani zdaleka neměly co dělat s těmi předchozími. Něco jiného jsou ovšem pozdější speciály s papírovými modely, které v řadě případů uspokojují zájemce například o dřívější – historické vystřihovánky z ábíčka.“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC speciál – kliknutím na náhled strany:

ABC_special_letni_1990

ABC_special_zimni_1990

 

 

 

One Response to Dvakrát ABC SPECIÁL 1990

  1. Abc napsal:

    Speciály 85=90 mám kompletní i s modely

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *