Dopĺňame 1. a zároveň jediný ročník časopisu – JISKRY

Čísla pre dnešný príspevok nám zaslal NELL1967. Ďakujeme krásne!

Ako je zrejmé z nadpisu, časopis JISKRY vyšiel iba v jednom ročníku v rokoch 1949 – 1950. Prvýkrát nám ho na týchto stránkach predstavil Dazul a to presne pred 10 rokmi v článočku JISKRY – časopis jehož existenci jsem zaznamenal až nyní a v podrobnejšom popise sa k nemu vrátil v roku 2015Raritka – JISKRY – 1.ročník – 1949-50.

Informácie o periodiku nie sú takmer žiadne. Z tiráže sa dozvedáme: JISKRY – časopis nejmladších čtenářů – Vydává stát. nakl. odd. Komenium v Brně za účasti Výzkumného ústavu pedagogického J. A. Komenského v Praze. – Vychází čtrnáctidenně kromě prázdnin. Číslo za 2 Kčs, roční předplatné 40 Kčs. Řídi redakční kruh. Odpovědný zástupce Ant. Gála. Redakce v Brně, Leninova 34. Administrace Státní nakladatelství – odd. KOMENIUM, (pro oblasti v býv. země České), Praha VII, Tř. krále Jiřího VI. 4, (pro oblasti v býv. země Moravskoslezké) Brno, Leninova ul. 34. Poštovní úřad dohlédací Praha 7 a Bmo 2. Tisk Typos, nár. podnik, Brno.“

O vzniku časopisu sa dočítame hneď v úvodníku 1.čísla: „Milé děti! Tak už jsem tu! Kdo? Inu já, však mě vidíte na obrázku. Jsem děvče jako oheň a maminka mi proto říká Jiskra, Jiskřička, Jiskérka. Podle toho, jak jsem kdy hodná. Tady na této stránce Vám budu vždycky psávat. O čem? Dnes třeba o tom, jak vznikl tento časopis Jiskry. Znali jste jistě časopisy Brouček a Sedmihlásek. Ty byly nyní spojeny a aby to žádnému nebylo líto, nový časopis se jmenuje Jiskry. Protože má jméno jako já, hned jsem si řekla: Aha; to bude časopis pro mne a pro děti, které chtějí být rychlé a veselé jako jiskřičky.

Budeme spolu ledacos dělat. Co? Inu třeba tohle: V každé třídě zařídíme Klub dobrých čtenářů. Budou se učit dobře číst. Ale kromě toho budou i soutěžit. Soutěžit může buď celá třída nebo kroužek, kdo nasbírá víc papíru.

Od září do května. Musíte však nejprve poslat korespondenční lístek-přihlášku, abychom věděly, že budete soutěžit. Musíte napsat, kolik je vás ve třídě. Koncem měsíce oznámíte, kolik jste nasbírali kilogramů. Za každý půlkilogram papíru na žáka jeden bod. Za uspořádání besídky 10 bodů. Za účast na brigádách za 1 hodinu měsíčně na žáka 2 body. Nezapomeňte se přihlásit. Deset nejlepších tříd bude odměněno. Vzhůru do práce! Pěkně Vás pozdravuje Vaše JISKRA.“

Časopis už obsahoval už tradične rozprávky a básničky, Objavil s v ňom však aj scenár pre bábkové divadlo.

Predposledná dvojstrana ponamáhala detské mozgové závity…

… a záver bol venovaný obrázkovému seriálu HELENČINA CHYTRÁ KOLOBĚŽKA.

Podarilo sa mi ešte dopátrať, že časopis vychádzal v nasledovnom poradí 01, 02, 03, 04, 05-chýba, 06, 07,

08-09 -chýba, 10, 11,

12-chýba, 13, 14, 15, 16,

17-chýba, 18,

19-20-chýba.

Obrázky chýbajúcich, ale dostupných čísiel  boli získané z nemenovaného antikvariátu. Možno sa nájde niekto, kto ich odkúpi, zdigitalizuje a doplní do našej zbierky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JISKRY z roku 1949-50 prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu JISKRY – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: NELL1967)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu JISKRY zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *