Dětská příloha časopisu – PESTRÝ TÝDEN (1933)

Svázanou polovinu 8.ročníku Pestrého týdne jsem našel na půdě.

Také tak podle toho vypadá, některé stránky  jsou poškozené.

Bližší o dětských přílohách si můžete přečíst  na: https://www.detske-casopisy.cz/priloha-pestreho-tydne-detsky-koutek-2-4-rocnik-1926-1929-a12-17-rocnik-1937-1942/.

Zajímavostí této dětské přílohy bylo, že se během ročníku neustále měnil její název. Byla uváděna pod různými názvy:

  • Našim dětem
  • Týdeníček malých čtenářů Pestrého týdne
  • A nyní několik slovíček malým čtenářům Pestrého týdne
  • Koutek pro děti
  • Dětský koutek

Do dětské přílohy přispívala řada významných umělců. Obrázky kreslili např. Ondřej Sekora (1899 – 1967) a také Jiří TrnkaJiří Trnka (24. února 1912 Plzeň-Petrohrad – 30. prosince 1969 Praha) byl český loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů. Jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu a světově uznávaný ilustrátor a tvůrce loutkových filmů. V letech 1929–1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Už během studia navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni. Pracoval také jako výtvarník v novinách. Kresbami a ilustracemi přispíval do časopisů Večer, Pestrý týden, A–Zet, Mladý hlasatel, Ahoj, Eva, Kvítek z čertovy zahrady. Po skončení školy provozoval v letech 1936–1937 vlastní loutkovou scénu pod názvem Dřevěné divadlo v dnešním pražském Divadle Rokoko. Z finančních důvodů byl nucen provoz divadla ukončit.

V roce 1963 mu byl udělen titul národního umělce, o rok dříve Řád práce. V roce 1968 podepsal dokument dva tisíce slov. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.

Více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Trnka

Pestrý týden vyhlásil pro své malé čtenáře soutěž, aby ke Svátku svobody nakreslili prezidenta T. G. Masaryka, tak jak si ho představují.

V dětské příloze nechybí povídky, pohádky, básničky, různé hříčky a další drobnosti.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání prílohy časopisu PESTRÝ TÝDEN z roku 1933, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla prílohy časopisu PESTRÝ TÝDEN – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla prílohy časopisu PESTRÝ TÝDEN zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *