Další tři čísla časopisu PUNŤA – 7.ročník – 1941

Dnes archivované čísla časopisu PUNŤA pro www.detske-casopisy.cz digitalizovali Jan Č. a Kristýna Š. Veliké díky za práci i zpřístupnění nepominutelného střípku z historie starých dětských časopisů!

Časopis PUNŤA (PUNŤOVY PŘÍHODY) vycházel v letech 1935-1942 (v letech 1940-42 vycházely souběžně PUNŤOVY PŘÍHODY). Od roku 1936 vycházel časopis PUNŤA jako měsíčník.

Přehlednější informace o PUNŤOVI uvádí Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 492-493: Titulní postavička Punti se původně objevila v týdeníku LIST PANÍ A DÍVEK, rovněž vydávaném nakladatelství RODINA, v dětské příloze LIST NAŠICH DĚTÍ  a v americkém originálu. Postupně se z ní samovolně vyvinula česká verze a získala si takovou popularitu, že se vydavatelství rozhodlo věnovat jí samostatný list, který dosáhl značného čtenářského i finančního úspěchu.  V titulu vycházely nejprve pouze příhody psíka Punti, později se přidaly, jak bylo zmíněno, seriály, časopis se tak stal částečným předobrazem dnešního ČTYŘLÍSTKU a byl prvním převážně komiksovým dětským časopisem u nás. Byl dobově vnímán jako komerční a téměř bezcenné periodikum, dnes ho oceňuje jako svůj iniciační např. známý komiksový kreslíř Kája Saudek.

Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ, strana 33: „Z dílny Walta Disneyho představil časopis tři populární seriály, Sněhurka a sedm trpaslíků, Tři malá prasátka a Pinocchio. Verše přeložila B. Svačinová. Půvabné, u dětí oblíbené kresby přiblížily dětem populární pohádky tak, že je u nich dodnes představa Sněhurky a jejích společníků i Pinocchia zafixovaná s výtvarným pojetím W. Disneyho. Děti tehdejších čtenářů je sice neznají přímo z kreslených seriálů, zato měly možnost zhlédnout Disneyho celovečerní kreslené filmy (v Praze promítané poprvé v roce 1938). Disneyho seriály vycházely od č. 76 až do čísla 121 (1940-1941).“

I v dnes archivovaných číslech najdeme kreslený seriál Emila Posledníka, který kreslil pro PUNŤU – příhody vodníka Vency. Ten svými nezbednými kousky trochu připomíná prastaré komiksové hrdiny německého kreslíře W. Busche či Kačera Donalda W.Disneyho.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PUNŤA v roce 1941, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PUNŤA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla PUNŤA  zde>>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *