Další číslo SEDMIČKY PIONÝRŮ – 5.ročník – 1971-72

Dnešní dvě čísla SEDMIČKY PIONÝRŮ 5.ročník 1971-72 poslala jako svůj „vstupní“ časopis Miluše. Moc děkujeme! Aby byl 5.ročník SEDMIČKU PIONÝRŮ kompletní, chybí digitalizovat ještě 49 čísel. Třeba se to díky návštěvníkům tohoto webu brzy podaří 🙂

V tiráži časopisu lze číst SEDMIČKU PIONÝRŮ týdeník pro chlapce a děvčata – Vydávala Česká ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě – Ročník V – Redakce Praha 1, Staroměstské náměstí 17 – Šéfredaktor Jan Ryska – Zástupce šéfredaktora Radek Kubínek – Graficky upravuje Jarmila Halámková – Tiskne Svoboda, grafické závody, n.p., závod 1, Praha 5, S. M. Kirova 43 – Vychází každý čtvrtek – Rozšiřuje PNS …. Cena 1 Kčs. …“

Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Forest a Michal Jareš ve své tisícistránkové akademické publikaci DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ v části HRDINOVÉ SBRATŘENÝCH REPUBLIK na straně 715-716 ke komiksu NOBI, který SEDMIČKA PIONÝRŮ na poslední straně otiskovala, uvádí:

Mezistátní dohoda s havanskou tiskovou kanceláří Prensa Latina přinesla do Sedmičky pionýrů na počátku 70. let i poměrně rozmanitý korpus osmi komiksových seriálů kubánských autorů. Příběhy, pocházející namnoze z tamního mládežnického časopisu El Pionero, nejčastěji naplňovaly žánr napínavého čtení – občas dále zpestřovaného exotickým prostředím – , nechyběl zde ale ani vzorek karikaturnější polohy humoristické. Jako první začal v Sedmičce pionýrů vycházet cyklus Vzpomínky kubánského chlapce Chamaco (orig. Recuerdos de Chamaco, s. Fidel Morales Vega, k. Roberto Alfonso „Robe“ Cruz, 1971-1972, původně 1971). Složitý příběh zasazený do časů kubánské revoluce plný dějových zvratů zde dále komplikovaly i ne zcela šťastné redakční úpravy, které seriál rozličně přestřihávaly a krátily. Následovala dobrodružná adaptace románu Ludwiga Renna NOBI (s.- k. Roberto Alfonso „Robe“ Cruz, 1972, původně 1966), ve které dospívající černošský chlapec čelí bílým otrokářům (a přitom se občas projede na hrochovi). Ještě cizokrajnější prostory pak nabídly dva cykly následující: Potulný samuraj (orig. Kombey, el Samurai, s.-k. Luis Lorenzo Sosa, 1972) odvyprávěl příběh cti a zrady z feudálního Japonska a Naoh, pravěký lovec (orig. Naoh, s.-k. Roberto Alfonso „Robe“ Cruz, 1972) vylíčil pouť pravěkého lovce za legendárním lékem pro svou družku. ..“

Podtitul článku „aneb VÁLEČEK válí“ odkazuje na tehdy velmi populární televizní třináctidílný seriál KAMARÁDI, který se začal vysílat v říjnu 1971  (článek vyšel v březnu 1972), kde i dnes velmi populární a kultivovaný Marek Eben hrál jednoho ze čtyřčlenné party – s přezdívkou Váleček. K upoutávce na článek byla využita i titulní strana 27. čísla SEDMIČKY PIONÝRŮ.

SEDMIČKA PIONÝRŮ pravidelně na poslední dvojstraně publikovala notový záznam s akordy a textem některé z písní, které její čtenáři znali z tehdejšího rozhlasu a televize.

Pokud máš jakoukoliv informací, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání 5.ročníku SEDMIČKY PIONÝRŮ v letech 1971-72, prosím, napiš do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *