Další číslo časopisu KULÍŠEK – 15.ročník – 1940

Brněnský časopisu KULÍŠEK vycházel v letech 1925-1943, zprvu jako čtrnáctideník a od listopadu 1930 jako týdeník. Vydavatelem 15.ročníku byla Tiskárna Globus – Bohumil Pištělák. KULÍŠEK stál 50 haléřů (8 pfeniků) – stejně jako MLADÝ HLASATEL (ten ovšem vycházel barevně).V roce 1940 byla šéfredaktorkou Anna Khedlová.

Po své čtenáře otiskoval KULÍŠEK dobrodružné napínavé příběhy, vystřihovací román na pokračování, informace o přírodě, kreslené příběhy i nezbytný koutek němčiny. Podobně jako jiné tehdejší časopisy pro mládež, se inspiroval svým konkurentem – MLADÝM HLASATELEM a snažil se budovat svůj Klub čtenářů Kulíška. Ten samozřejmě nedosahoval fenoménu a zdaleka ani počtu foglarových čtenářských klubů. Nápad s kluby okopírovaly redakce více časopisů – ke konci 30. let měl téměř každý časopis své kluby – ROJ, KLAS, MALÝ ČTENÁŘ, ANDĚL STRÁŽNÝ …

KULÍŠEK otiskoval dobrodružné čtení – třeba formou ukázky z právě vydaných knih.  Ve 38.čísle z 22.září 1940 to byl kousek z knihy LOVCI KOŽIŠIN (příběh mladého Nora, lovce kožešin v severní Kanadě, na začátku 20. století, který žije se svým psím spřežením, pár bělochy a místními Indiány v krásné kanadské přírodě).

Kniha byla znovu vydána i dvacet let po válce. Její autor Helge Marcus Ingstad byl norský průzkumník.

(cituji z databazeknih.cz) Po zmapování osídlení v Norsku našel v roce 1960 spolu se svou manželkou Anne Stine, archeoložkou, zbytky vikingské osady v L’Anse aux Meadows v provincii Newfoundland v Kanadě. Poprvé tedy dokázali, že grónští Normané našli cestu do Severní Ameriky přes Atlantický oceán, a to zhruba 500 let před Kryštofem Kolumbem a Johnem Cabotem. Tímto objevem si vysvětloval i zánik grónských Vikingů v 14.-15. stol., kteří pravděpodobně emigrovali právě do Severní Ameriky. …

… Helge Ingstad je populární autor, jehož knihy o jeho návštěvách odlehlých částí světa získaly slávu nejen v Norsku. O Grónsku napsal OST pro den shop BRE („Na východ od velkého ledovce“), z pobytu na Svalbardu napsal Landet med de kalde kyster. Navštívil také apačské Indiány severozápadního Mexika, o kterých napsal Apache-indianerne – jakten på den tapte stamme („Poslední Apačové“). Po druhé světové válce zůstal v Brooks Range na severu Aljašky mezi Eskymáky a poté napsal Nunamiut – blant Alaskas innlandseskimoer.
Helge Ingstad zemřel v nemocnici Diakonhjemmet v Oslu ve věku 101 let. Během několika posledních let svého života pracoval na kategorizaci a anotaci velkého množství fotografií a zvukových záznamů (141 skladeb), které udělal během života s Eskymáky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu KULÍŠEK v roce 1940, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu KULÍŠEK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *