Další čísla časopisu BROUČEK – 3.ročník – 1947-48

Dnešní čísla 3.ročníku časopisu BROUČEK z roku 1947-48 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Věra D. Moc děkujeme!

BROUČEK patřil do „brněnské líhně“ dětských časopisů. BROUČEK – časopis nejmenších čtenářů vydával Svaz zaměstnanců školství a osvěty a Výzkumný ústav pedagogický J. A. Komenského v Praze v rozsahu 20 stran. V letech 1946-47 časopis vycházel čtrnáctidenně – kromě prázdnin. Výtisk BROUČKA stál 2 Kčs. Šéfredaktorem byl spisovatel Antonín Zhoř  (*1896  +1965). Před 2.světovou válkou i po válce působil jako redaktor v časopise VLAŠTOVIČKA – tedy i v době kdy vyšlo toto číslo BROUČKA. Více o obdivuhodném životě Antonína Zhoře je v článečku z 28.12.2015.

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 204:

„Brněnský Brouček byl určený nejmenším čtenářům a předčtenářům. Jeho název byl inspirován Karafiátovými Broučky, obrázek broučka s lucerničkou se nacházel i v záhlaví časopisu. Časopis byl programovým titulem tzv. brněnské literární skupiny teoretiků literatury pro děti a mládež (Oldřich Audy, František Tenčík a spol.), tiskl krátkou uměleckou, ale i žertovnou beletrii (někdy na pokračování), byl ilustrovaný, jeho černobílé obrázky byly vhodné k tomu, aby si je děti obarvovaly samy. Oznámení čtenářům redakce publikovala v rubrice „Broučkova pošta“, mezi další rubriky patřil např. pravidelný koutek hádanek „Pro bystré hlavy“. Charakteristickou postavičkou v Broučkovi byl vedle titulního Broučka, oznamujícího zprávy z redakce a oslovujícího čtenáře, skřítek Popletálek s popleteným jazykem a zvláštními přeřeknutími. Náklad časopisu se pohyboval kolem 50000 výtisků. Po únoru 1948 časopis zanikl. Brouček vydával svou vlastní Broučkovu knihovnu, a to v roce 1948, vyšly v ní 2 svazky.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu BROUČEK v letech 1947-48, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu BROUČEK  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla BROUČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *