Další čísla ABC – 47.ročník – 2002

Dnes archivovaná 4 čísla časopisu ABC z roku 2002 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Kkarbulínek. Děkujeme! Aktuálně máme tedy digitalizováno ze 47. ročníku jen 5 čísel – to je tedy důležitá informace pro ty, kteří by se chtěli do našeho projektu aktivně zapojit a nedaří se jim sehnat časopis, který ještě není mezi 13 tisíci zařazenými v KNIHOVNĚ na našem webu a cca 10 tisíci doposud nezařazenými : -)

Na titulní straně je ABC uvedeno podtitulem ČASOPIS GENERACE XXI. STOLETÍ. Šéfredaktorkou byla Miroslava Volfová (od 2000 do května 2009) – po Vlastislavu Tomanovi a současném šéfredaktorovi Zdeňkovi Ležákovi nejdéle působící šéfredaktor ABC.

Je nesporné, že na časopisu ABC vyrostly generace. A vydavatel CZECH NEWS CENTER a.s. (dříve Ringier Axel Springer CZ a.s.) i redakce dělají hodně pro to, aby tomu tak bylo i nadále. I když po roce 1990, v období ekonomických změn, došlo k výraznému zvýšení ceny a snížení nákladu, ABC na rozdíl od mnoha jiných dětských časopisů nezaniklo a udrželo si zájem čtenářů. Domnívám se, v době klesajících prodaných nákladů tištěných časopisů (v roce 1989 vycházelo ABC v nákladu 310 000 výtisků, na konci roku 2020 to bylo 34 000 výtisků (z toho prodaných 21 000))  hraje v existenci časopisu výraznou roli prvek rodiče, který s ABC vyrůstal, zdá jeho kvality a chce svému děcku dopřát stejně dobrý časopis, který jeho v dětství pozitivně ovlivňoval.

Osvědčené „rozkročení“ ABC od techniky po přírodu evidentně funguje i dnes, přestože se během let podtitul ABC mladých techniků a přírodovědců změnil na ABC – časopis generace XXI. století.

V roce 2002 začal v ABC vycházet komiks Lukáše Fibricha MOURRISON. Jeho hlavní hrdina se stal novým maskotem časopisu – podobně jako v předchozích letech býval Píďa, později Pifík, …

ABC se vždy snažilo jít s dobou. A i když dlouholetý šéfredaktor Vlastislav Toman přiznal „Přitom když po revoluci přišly do redakce ABC první počítače, nechtěl jsem s nimi nic mít“ už v roce 1980 (25. ročník, 7. číslo) zveřejnilo ABCPapírový počítač CGS“. Jednalo se o didaktickou pomůckou v podobě papírové vystřihovánky, která pomáhala čtenářům se seznámit s principy práce osobních počítačů a jejich programování. A ve 47. ročníku v rubrice MULTIMÉDIA referovalo ABC o programu EXCEL.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v roce 2002, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *