Další ABC – 11.ročník – 1966-67

První čísla 11.ročníku ABC byla na www.detske-casopisy.cz archivovaná 10.11.2014. Dnes tuto digitální sbírku časopisů ABC doplňuje 1.číslo tohoto ročníku.

ABC využilo (jak později psal tehdejší šéfredaktor Vlastimil Toman) vlny zájmu o filmové indiánky a na straně 21 přináší fotoprůvodce západoněmeckým westernem, který se natáčel v roce 1964 v údolí Berounky a v barrandovských ateliérech. Redakce psala, že „film se u nás promítat nebude“. Příběh ZLATOKOPOVÉ Z ARKANSASU točili filmaři na motivy dobrodružného románu Friedricha Gerstäckera „Regulátoři z Arkansasu“ (1845). Odehrává se v období zlaté horečky, která se rozpoutala poté, co rozšířily zprávy, že se v Arkansasu nacházejí bohaté žíly zlata. Velké množství zlatokopů přijíždí v krytých vozech na Západ. Také sourozenci Brendelovi, Erik (Thomas Alder), blondýnka Mary (Olga Schoberová), brunetka Jane (Dorothea Parkerová) a jejich matka (Marianne Hoppeová). O zlato mají zájem ovšem bandité se zabijákem Jimem Donavanen (Phillipe Lemaire), falešným knězem Bensonem (Dieter Borsche) a především falešným hráčem a majitelem saloonu v městečku Marble City Mattem Ellisem (Mario Adorf). V touze po zlatu vraždí a ve snaze nalézt bonanzu, nejbohatší zlaté ložisko, pronikají i na území indiánského kmene Mescalerů. Ti se mstí a podnikají útoky na nenáviděné bělochy. Na straně práva a spravedlnosti stojí mladý rančer Phil Stone (Brad Harris) a jeho přítel dřevorubec McCormick (Horst Frank) a postupně odhalují nitky vedoucí až k šéfovi gangu Mattu Ellisovi…

abc_11.rocnik_cislo_01_zlatokopove_z_arkansasu

Jako příloha časopisu ABC začal vycházet na pokračování román „NOC NA VELRYBĚ„, který napsal německý cestovatel a spisovatel Friedrich Wilhelm Christian Gerstäcker (*1816  +1872). Ano, je to tentýž autor na jehož motivy se natáčel v Československu  výše zmíněný film ZLATOKOPOVÉ Z ARKANSASU.

Komik, který vycházel v předchozím, 10.ročníku ABC (od 11.čísla), pokračoval i v dnes archivovaném čísle (a naposledy vyšel ve 4.čísle 11.ročníku). Jmenoval se ZAJATCI TORŮ. Ocitáme se v něm na Jupiterově měsíci Kallisto, jehož obyvatelé v 18. století navštívili Zemi… Než v roce 1969 emigroval do Norska malíř Jan Kristofori, stihl „ZAJATCE“ nakreslit na základě scénáře Vlastislava Tomana.

abc_11.rocnik_cislo_01_zajatci_toru

Vlastislav Toman – MŮJ ŽIVOT S ABC, strana 124: „ Když trochu předběhnu do 11. ročníku, tak sem právě přešli Zajatci Torů, aby je od ledna 1967 vystřídal nový kreslený seriál Strážci. Námět a scénář jsem psal já, zatímco o kreslení se postarala Libuše (Libka) Kovaříková.
Leckdo by si mohl myslet, že jsme dosáhli svého a budeme spokojení. Omyl! Jak už jsem řekl, byl to jen začátek, spíše ověřovací pokus. A završení přišlo s koncem 11. ročníku (1966-1967). Už v devátém, květnovém čísle jsme mohli oznámit, že jsme dosáhli vytouženého cíle, a od 12. ročníku je ABC čtrnáctideníkem!“

Náklad ABC v dosáhl cca 135 000 výtisků a i v dalších ročnících rostl – až do roku 1989, kdy činil 310 000 výtisků.

K dnešku se podařilo digitalizovat a archivovat na www.detske-casopisy.cz z 11.ročníku ABC čísla 1, 6, 7, 8 a 12. Snad se díky návštěvníkům tohoto webu brzy podaří archivovat i zbývající čísla.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

ABC_11.rocnik_(1966-67)_cislo_01

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *